Dyrektor może przenieść dziecko do młodszej grupy wiekowej, ale pod pewnymi warunkami

Autor: Bożena Winczewska

Data aktualizacji dokumentu: 26 kwietnia 2024

W przedszkolu, w którym tworzone są oddziały jednorodne wiekowo, przeniesienie dziecka do innej grupy wiekowej powinno następować z uzasadnionych powodów i we współpracy z rodzicami dziecka. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było przeniesienie dziecka korzystającego z pomocy psychologiczno-pedagogicznej do innej grupy wiekowej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie są warunki, które muszą zostać spełnione, aby dyrektor przedszkola mógł przenieść dziecko do młodszej grupy wiekowej?
  • Czy może przenieść dziecko do innej grupy wiekowej na wniosek rodziców?
  • Czy dyrektor przedszkola może przenieść dziecko do innej grupy wiekowej z powodu nierównomiernego obciążenia w grupach?
  • Jakie obowiązki mają nauczyciele w przedszkolu w zakresie wspierania rozwoju dzieci i współpracy z rodzicami?
  • Dlaczego najczęściej przeniesienia dziecka do innej grupy wiekowej dotyczą dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub dzieci uzdolnionych?
  • Czy te same zasady przenoszenia dziecka do innej grupy wiekowej obowiązują zarówno w przedszkolach publicznych, jak i niepublicznych?

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego