Termin ważności opinii psychologiczno-pedagogicznej i logopedycznej

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Data aktualizacji dokumentu: 13 lutego 2023
Termin ważności opinii psychologiczno-pedagogicznej i logopedycznej

Przepisy nie określają daty ważności opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej czy opinii logopedycznej. Wynika ona bowiem nie z daty jej wydania, lecz z merytorycznej zawartości uwarunkowanej aktualnymi potrzebami ucznia, które na przestrzeni kilku lat mogą się istotnie zmienić. W praktyce trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy opinia wydana miesiąc, kilka miesięcy czy nawet lat temu jest aktualna.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak długo ważne są opinie wydawane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne?
  • Od czego zależy okres ważności opinii wydanej dla dziecka?
  • Jak często rodzice mogą występować do poradni z wnioskiem o wydanie nowej opinii dla dziecka?

Opinia psychologiczno-pedagogiczna nie ma terminu ważności

Opinie wystawiane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne nie mają terminu ważności. Nie oznacza to jednak, że diagnozy nie trzeba powtarzać. Rodzice mogą zgłosić się do poradni np.

  • w terminie wskazanym w zaleceniach zawartych w poprzedniej opinii,
  • w razie istotnej zmiany w funkcjonowaniu dziecka (nasilające problemy, zmiana sytuacji zdrowotnej, zmiana sposobu funkcjonowania wynikającą z wieku).

W świetle prawa nie ma potrzeby składania wniosku o wydanie nowej opinii tylko względu na upływ czasu, jeśli dziecko funkcjonuje bez większych trudności, a zapewniana pomoc jest skuteczna. Jeżeli jednak praca z dzieckiem wymaga zmian ze względu na jego indywidualne potrzeby, możliwe jest ponowne badanie. 

PUNTY PRZEDSZKOLNE

Porada dotyczy także punktów przedszkolnych.

Zindywidualizowana ścieżka – opinię można wydać na jeden rok szkolny

Wyjątkiem jest jednak opinia o potrzebie objęcia dziecka zindywidualizowaną ścieżką realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. Zgodnie bowiem z § 12 ust. 6 pkt 2 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, opinia o potrzebie objęcia dziecka zindywidualizowaną ścieżką obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego wskazuje okres objęcia tą ścieżką, nie dłuższy jednak niż rok szkolny.

To oznacza, że np. w przypadku dziecka, któremu odroczono obowiązek szkolny o jeden rok, konieczne będzie uzyskanie ponownie opinii o potrzebie objęcia dziecka zindywidualizowaną ścieżką obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

Niektóre testy psychologiczno-pedagogiczne w poradni trzeba powtarzać

Okres związany z możliwością wydania kolejnej opinii może wynikać ze standardów związanych z zastosowaniem określonego testu, które przewidują konieczność zachowania odpowiednio długiego czasu do następnego badania, by uniknąć błędów wynikających np. z „wyuczenia się” zadań testowych. Okres taki wynosi minimum 1 rok do 2 lat. Nie wyklucza to jednocześnie możliwości przeprowadzenia badania innym testem, czy badania osiągnięć dydaktycznych odpowiednio do poziomu wymagań programowych i postępów ucznia. 

Zasadność wydania opinii wynika z bieżących potrzeb dzieci i młodzieży i nie ma związku z terminem jej ważności. Wniosek o wydanie opinii może być złożony w poradni w każdym czasie. Specjaliści zdecydują wówczas, jakiego rodzaju badania można/należy przeprowadzić. Poradnia ma obowiązek wydać opinię w terminie 30 dni, a w szczególnych wypadkach w terminie 60 dni. Z kolei przedszkole będzie miało obowiązek realizować zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z zaleceniami zawartymi w opinii wydanej przez poradnię psychologiczno -pedagogiczną. 

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

Porada dotyczy także przedszkoli niepublicznych.

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówek oświatowych.
Wydanie nr 128 Marzec/Kwiecień 2024 r.
Dodano: 26.03.2024

Wydanie nr 128 Marzec/Kwiecień 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin