Sprawozdania z pracy nauczyciela przedszkola

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Data aktualizacji dokumentu: 31 marca 2020
Dokument archiwalny
Ewaluacja zewnętrzna w przedszkolu w zakresie wspomagania rozwoju dzieci

O tym, czy nauczyciele muszą przygotowywać sprawozdania z pracy dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczej, decydują ustalenia przyjęte w danym przedszkolu. Przepisy prawa oświatowego nie zobowiązują bowiem nauczycieli wprost do sporządzania sprawozdań z pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej.

Wprawdzie przepisy nie obligują nauczycieli do przygotowywania sprawozdań ze swojej pracy. Niemniej jednak dyrektor przedszkola publicznego ma obowiązek informowania rady pedagogicznej o ogólnych wnioskach ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz działalności przedszkola. Aby rzetelnie wywiązać się z tego zadania, może zobowiązać nauczycieli do przygotowywania sprawozdań z pracy. Najczęściej nauczyciele opracowują sprawozdania zawierające informacje o:

• realizacji podstawy programowej w aspekcie ilościowym (co zostało zrealizowane) i jakościowym (poziom wiedzy i umiejętności dzieci),
  • realizacji programów własnych i innowacji,
  • współpracy z rodzicami,
  • współpracy ze środowiskiem,
  • udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • realizacji zadań zawartych w rocznym planie pracy przedszkola,
  • realizacji koncepcji pracy przedszkola.

Zakres obowiązków nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu powinien zostać określony w statucie (art. 102 ust. 1 pkt 12 UPO). To właśnie tam należałoby wskazać, że nauczyciele mają obowiązek przygotowywania sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

Zapamiętaj!

Powyższe stosuje się do wszystkich placówek.

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.
Słowa kluczowe:
zadania nauczycieli
Wydanie nr 128 Marzec/Kwiecień 2024 r.
Dodano: 26.03.2024

Wydanie nr 128 Marzec/Kwiecień 2024 r.