Dwa w jednym – dyrektor przedszkola i żłobka (artykuł otwarty)

Data aktualizacji dokumentu: 21 czerwca 2021
32fe8b77db9654536f438bc3b856a7266b4f5606-xlarge (4)

Dowiedz się, czy będąc dyrektorem samorządowego przedszkola, możesz jednocześnie pełnić funkcję dyrektora gminnego żłobka.

Dyrektorom szkół i przedszkoli jako kierownikom samorządowej jednostki organizacyjnej nie wolno:

1. być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego lub likwidatorami tych spółek, a także być pełnomocnikami wspólnika, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników;
  2. być syndykami lub zastępcami syndyków w postępowaniu upadłościowym lub nadzorcami lub zarządcami w postępowaniu restrukturyzacyjnym;
  3. być zatrudnionym lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność;
  4. być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych;
  5. być członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą;
  6. posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10% akcji lub udziały przedstawiające więcej niż 10% kapitału zakładowego – w każdej z tych spółek;
  7. prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego, a także pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

Żaden z tych przepisów nie wyklucza objęcia funkcji dyrektora żłobka przez dyrektora przedszkola – i odwrotnie. W praktyce jednak łączenie funkcji kierowniczej w przedszkolu i żłobku może powodować konflikt obowiązków służbowych. Dyrektor przedszkola nie będzie mógł tłumaczyć zaniechań w zakresie obowiązków służbowych w przedszkolu koniecznością realizacji obowiązków służbowych w żłobku – i odwrotnie.

Omówione w artykule ograniczenia w pełnieniu funkcji dyrektora przedszkola i żłobka nie dotyczą placówek niepublicznych.

Autor: Michał Kowalski radca prawny, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego