Kto może wykonać zastrzyk z adrenaliny dla dziecka?

Autor: Bożena Winczewska

Data aktualizacji dokumentu: 23 lipca 2019
Dokument archiwalny
b343456c6e5eac0947bba431f1a5a2d1405f1768-xlarge

Przepisy nie regulują kwestii podawania leków, w tym zastrzyków, dzieciom przez personel przedszkola. Z tego powodu zależy to od wewnętrznych procedur obowiązujących w danej placówce. Dowiedz się, czy nauczyciele muszą zgodzić się na podawanie leków przedszkolakom. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto w przedszkolu ma obowiązek udzielenia pomocy przedmedycznej.
  • Czy do podania leków trzeba mieć specjalne kwalifikacje.
  • Czy rodzic musi poinformować przedszkole o stanie zdrowia dziecka.
  • Na jakich warunkach nauczyciel może podać lek dziecku w przedszkolu.

Dyrektor przedszkola oraz zatrudnieni w nim nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu (art. 68 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy Prawo oświatowe, art. 6 i 7 Karty Nauczyciela oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).

Kto w przedszkolu ma obowiązek udzielenia pomocy przedmedycznej?

Obecnie nie ma przepisów, które stanowiłyby podstawę do podawania dzieciom leków lub wykonywania wobec nich innych czynności medycznych. Jedynym wskazaniem może być komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w przedszkolu (www.mz.gov.pl). Wskazano w nim m.in., że w sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor lub pielęgniarka są zobowiązani do udzielenia pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności, wezwania karetki pogotowia ratunkowego i zawiadomienia o tym rodziców dziecka.

Czy do podania leków trzeba mieć specjalne kwalifikacje?

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia samo podanie leków zleconych przez lekarza należy traktować jako czynność techniczną polegająca na realizacji zlecenia lekarskiego, która wiąże się ze sprawowaniem funkcji opiekuńczej nad dzieckiem wymagającym systematycznego podawania leków. Według ministerstwa działania w tym zakresie podejmowane w przedszkolu zarówno przez pielęgniarkę, jak i nauczyciela powinny być analogiczne do tych, jakie w podobnych sytuacjach podejmowaliby rodzice dziecka. Stanowisko to nie jest przepisem prawa, a jedynie źródłem pomocniczym.

Czy rodzic musi poinformować przedszkole o stanie zdrowia dziecka?

Jeśli dziecko z chorobą przewlekłą musi przyjmować leki podczas pobytu w przedszkolu, rodzice dziecka przed przyjęciem go do przedszkola powinni przekazać dyrektorowi dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka (art. 155 ustawy - Prawo oświatowe). Zobowiązani są do poinformowania, na jaką chorobę dziecko choruje oraz jakie leki zażywa (nazwa leku, sposób dawkowania). Konieczne jest również przekazanie (dyrektorowi, pielęgniarce) zlecenia lekarskiego oraz pisemnego upoważnienia do podawania dziecku leków.

Na jakich warunkach nauczyciel może podać lek dziecku w przedszkolu?

Gdy w czasie nieobecności pielęgniarki w przedszkolu trzeba podać dziecku lek lub wykonać inne czynności, to mogą być one wykonane przez inne osoby, jeżeli odbyły przeszkolenie w tym zakresie. Osoby przyjmujące takie zadanie muszą wyrazić na to zgodę. Wykształcenie medyczne nie jest koniecznym wymogiem. Przekazywanie przez rodziców uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem oraz zgoda pracownika przedszkola i zobowiązanie do sprawowania opieki powinny mieć formę umowy (ustnej lub pisemnej) między rodzicami dziecka przewlekle chorego a pracownikiem przedszkola.

Dziecko np. ze stwierdzoną ciężką alergią pokarmową w razie wstrząsu powinno mieć przy sobie odpowiedni lek, który mógłby zostać podany przez przeszkolonego nauczyciela. Rodzice powinni dostarczyć do przedszkola aktualne zaświadczenie od lekarza wraz z ich pisemnym upoważnieniem do podania jednorazowej dawki adrenaliny w momencie pojawienia się u dziecka wstrząsu.

Zapamiętaj!

Porada dotyczy także przedszkoli niepublicznych.

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego
×Nie udało się uruchomić wyszukiwarki, jeśli problem wystąpi ponownie prosimy o kontakt.
Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.
Dodano: 23.04.2024

Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin