Nieprawidłowości w przedszkolu po kontroli sanepidu

Autor: Bożena Winczewska

Data aktualizacji dokumentu: 9 stycznia 2024
kontrola 3

Kontrola sanepidu w przedszkolu może wykryć nieprawidłowości uprawniające do nałożenia grzywny. W takim przypadku niestety należy spodziewać się kary finansowej. Czasami jednak może skończyć się na samych zaleceniach. Sprawdzamy, jakie działania może podjąć inspekcja sanitarna względem dyrektora przedszkola. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co sprawdza sanepid podczas kontroli.
  • Jak przebiega kontrola sanepidu.
  • Kiedy sanepid zawiadomi organ nadzoru nad przedszkolem o wykrytych nieprawidłowościach.
  • Co grozi dyrektorowi przedszkola za wykroczenie przeciwko zdrowiu.
  • Kto odpowiada za nieprawidłowości wykryte w czasie kontroli sanepidu.

Co sprawdza sanepid podczas kontroli? 

Inspektorzy sanepidu mogą skontrolować w przedszkolu przestrzeganie przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, dotyczące w szczególności:

  • wody przeznaczonej do spożycia;
  • utrzymania należytego stanu higienicznego budynku oraz obiektów i urządzeń należących do przedszkola, jak plac zabaw;
  • warunków zdrowotnych produkcji i obrotu przedmiotami użytku, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – co dotyczy kuchni przedszkolnej;
  • warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy;
  • higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w przedszkolu;
  • higieny procesów nauczania.

O tym czego dotyczą kontrole sanepidu w konkretnej placówce przesądza zakres zaplanowanej kontroli. 

Kontrola sanepidu w przedszkolu - jak przebiega

Państwowy inspektor sanitarny jest uprawniony do kontroli placówek oświatowych i w związku z wykonywaną kontrolą ma prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń. Co może zrobić inspektor w następstwie kontroli? Przede wszystkim może wydać zalecenia. W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych państwowy inspektor sanitarny nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień (art. 27 ust 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej). Najpierw więc wydawana jest decyzja, której przedmiotem są określone nieprawidłowości w zakresie wymagań higienicznych i zdrowotnych, a następnie kierowana jest ona do kontrolowanego podmiotu w celu jej realizacji w określonym terminie, uwzględniającym zarówno wagę stwierdzonych nieprawidłowości, jak również obiektywną możliwość realizacji decyzji w wyznaczonym przedziale czasu.

Kiedy sanepid zawiadomi organ nadzoru nad przedszkolem o wykrytych nieprawidłowościach?

Gdy naruszenie wymagań higienicznych i zdrowotnych może mieć wpływ na stan zdrowia uczniów, państwowy inspektor sanitarny, niezależnie od przysługujących mu środków, zawiadamia o stwierdzonych uchybieniach organ powołany do sprawowania nadzoru nad kontrolowaną placówką. Organ, do którego skierowano zawiadomienie, jest obowiązany w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia powiadomić o podjętych i wykonanych czynnościach właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Aby zlikwidować stwierdzone uchybienia, musi podjąć odpowiednie decyzje i działania w odpowiednim, wyznaczonym przez inspektora terminie, we współpracy z dyrektorem placówki. Trzeba mieć przy tym na uwadze by jak najszybciej usunąć bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów. 

Co grozi dyrektorowi przedszkola za wykroczenie przeciwko zdrowiu?

Niestety nie zawsze kończy się na zaleceniach. Inspektor bowiem niekiedy w drodze mandatu karnego nałoży na dyrektora grzywnę. Może ona zostać wymierzona m.in. za wykroczenia przeciwko zdrowiu uregulowane w przepisach art. 109−117 Kodeksu wykroczeń. Przykładowo − kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

Kto odpowiada za nieprawidłowości wykryte w czasie kontroli sanepidu? 

Gdy państwowy inspektor sanitarny stwierdził w przedszkolu nieprawidłowości uprawniające go do nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego, wówczas obowiązek uiszczenia grzywny spoczywa na dyrektorze. Grzywnę płaci ten, kto został ukarany.

Jeżeli grzywna została nałożona na dyrektora, to nie można pokrywać kosztów grzywny z budżetu przedszkola. W przypadku przedszkoli odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków ponosi dyrektor (art. 68 ust. 1 pkt 6 UPO, art. 7 KN oraz § 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.).

PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE, PUNKTY PRZEDSZKOLNE

Państwowy inspektor sanitarny ma prawo do kontroli w każdej placówce oświatowej (publicznej i niepublicznej).

 

Podstawa prawna: 
Autor: Bożena Winczewska

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego
Słowa kluczowe:
kontrola Sanepidu
Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.
Dodano: 23.04.2024

Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin