Zakup altany do przechowywania zabawek w ogrodzie przedszkolnym ze środków dotacji

Data aktualizacji dokumentu: 5 stycznia 2021
Wymiana pieca w przedszkolu niepublicznym ze środków dotacji

Możliwość sfinansowania zakupu altany lub metalowego domku na przechowywanie zabawek z dotacji oświatowej jest kwestią ocenną i zależy od uznania organu dotującego. Wydaje się jednak zasadne zakwalifikowanie zakupu altany lub metalowego domku jako pozostałego środka trwałego, służącego realizacji zadań przedszkola, a więc warunkiem pokrycia takiego zakupu z dotacji oświatowej jest to, aby jego wartość nie przekraczała 10.000 zł.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych z dotacji oświatowej może być pokryty każdy wydatek bieżący, poniesiony na realizację celów działalności przedszkola z zakresu kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej, stanowiący pozostały środek trwały (inny niż książki i inne zbiory biblioteczne, środki dydaktyczne, sprzęt rekreacyjny i sportowy dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków i uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i meble), jeżeli jego wartość nie przekracza wielkości określonej zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości w momencie oddania do używania, to jest kwoty 10.000 zł.

Wydaje się trafne zakwalifikowanie zakupu altany lub metalowego domku jako wydatku, który może być sfinansowany z dotacji oświatowej z uwagi na fakt, iż ma ona służyć przechowywaniu zabawek dla dzieci. Możliwość sfinansowania zabawek z dotacji oświatowych nie budzi wątpliwości w orzecznictwie sądów administracyjnych, a ich wykorzystywanie przez dzieci uczęszczające do przedszkola nie byłoby możliwe, gdyby nie było miejsca, gdzie można by je przechowywać. Ponadto, skoro ustawodawca wprost w art. 35 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dopuszcza możliwość sfinansowania z dotacji oświatowej zakupu mebli, które również mogą być wykorzystywane do przechowywania zabawek, to możliwe wydaje się również pokrycie z tego źródła zakupu altany lub metalowego domku o podobnej funkcji.

Jednak w przypadku zakupu środka trwałego, innego niż książki i inne zbiory biblioteczne, środki dydaktyczne, sprzęt rekreacyjny i sportowy dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków i uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, czy meble ustawodawca wprowadził limit wartości takiego zakupu, powyżej którego nie może on być pokryty z dotacji oświatowej. Jest to kwota 10.000 zł. Koszt zakupu altany lub metalowego domku nie może więc być pokryty z dotacji oświatowej, jeżeli jego wartość przewyższa tę kwotę.

Rozwiązanie problemu przedstawionego w artykule dotyczy także innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego.

Autor: Joanna Jędrzejewska radca prawny, partner w Kancelarii Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Słowa kluczowe:
dotacja przedszkolna