Nagroda specjalna także dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 11 sierpnia 2023
Nagroda specjalna także dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano ustawę 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta przewiduje wypłacenie nagrody dla nauczycieli w wysokości 1125 zł.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Którzy nauczyciele otrzymają nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł?
  • Na podstawie których przepisów nagroda specjalna będzie wypłacona nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach niepublicznych i punktach przedszkolnych?
  • Kto dokładnie kwalifikuje się do otrzymania nagrody, według przepisów zawartych w ustawie?
  • Czy nauczyciele muszą składać wniosek, aby otrzymać nagrodę specjalną?
  • Jakie są warunki dotyczące wypłaty nagrody nauczycielom na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i innych formach nieobecności?
  • Kiedy nastąpi wypłata nagrody specjalnej dla nauczycieli przedszkoli?

Nagroda z okazji 250. Rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej

Rok 2023 jest rokiem obchodów 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. W związku z tym zaproponowano, aby nauczyciele zatrudnieni w dniu 20 września 2023 r. i niepozostający w okresie od dnia 1 września 2023 r. do dnia 20 września 2023 r. nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym, otrzymali nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Nagroda specjalna także w przedszkolach niepublicznych i punktach przedszkolnych

Co ważne, nagrodę otrzymają również nauczyciele zatrudnieni w niepublicznych przedszkolach oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego. W ustawie wskazano bowiem, że przepisy dotyczące nagrody stosuje się odpowiednio do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 lit. d oraz pkt 1b i 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela. O których nauczycielach mowa w tych przepisach? Są to:

• pkt 1 lit. d tj. nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych,
  • pkt 1b tj. nauczyciele zatrudnieni w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych oraz publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych, oraz publicznej placówce doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym
  • pkt 2 tj. nauczyciele zatrudnieni w:

a) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych,
c) publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego;

Nagroda zostanie wypłacona z urzędu – nauczyciel nie musi składać wniosku

Nauczyciele otrzymają nagrodę specjalną bez konieczności składania wniosku o jej wypłacenie. Co ważne, jej wysokość jest jednakowa dla wszystkich nauczycieli, niezależnie od wymiaru zatrudnienia oraz nieobecności w pracy z innego powodu niż przebywanie na wspomnianym wcześniej urlopie bezpłatnym. Nagrodę otrzymają zatem również nauczyciele:

• na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym,
  • korzystający z urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego, opiekuńczego, dla poratowania zdrowia, szkoleniowego,
  • zawieszeni w obowiązkach służbowych
  • w stanie nieczynnym.

Zatrudnienie w kilku przedszkolach – jedna nagroda

Ustawodawca zastrzegł jednocześnie, że jeden nauczyciel może otrzymać tylko jedną nagrodę. W celu ustalenia, które przedszkole bądź szkoła wypłaci 1125 zł wprowadzono następującą zasadę.  Nauczyciel zatrudniony w dniu 20 września 2023 r. w więcej niż jednej szkole/przedszkolu, otrzyma ją ze szkoły wskazanej według następujących kryteriów:

• przedszkole, w którym nauczyciel został zatrudniony najwcześniej,
  • jeżeli nauczyciel został zatrudniony w tym samym dniu – przedszkole, w którym nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • w przypadku zatrudnienia w tym samym dniu i na tej samej podstawie – przedszkole najniższym numerze w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych.

Kiedy nauczyciele otrzymają 1125 zł nagrody specjalnej?

Nagroda specjalna dla nauczycieli ma zostać wypłacona w terminie do dnia 14 października 2023 r.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz.U. z 2023 r. poz. 1586).
Autor: Opracowanie: Marta Wysocka
Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.