Podwyżki dla nauczycieli przedszkoli w 2023 r. Rozporządzenie podpisane

Data aktualizacji dokumentu: 24 lutego 2023
  Podwyżki dla nauczycieli przedszkoli w 2023 r. Rozporządzenie podpisane

Do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej skierowano rozporządzenie MEiN zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Podwyżki obowiązują od 1 stycznia 2023 r. najpóźniej do końca marca nauczyciele otrzymają wyrównania.

Zgodnie z art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, określa, w drodze rozporządzenia corocznie wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli. W roku 2023 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy zostało podpisane 23 lutego.

Zapamiętaj!

W wyniku zmian wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego wyniesie dla nauczycieli wyniesie od 266 do 326 zł. Dla nauczycieli z drugiej grupy zaszeregowania płacowego wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego wyniesie od 271 do 282 zł.

Lp.

Poziom wykształcenia

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący)

Nauczyciel mianowany

Nauczyciel dyplomowany

1

Tytuł zawodowy magistra

z przygotowaniem pedagogicznym

3690 (wzrost o 266 zł)

3890 (wzrost o 293 zł)

4550 (wzrost o 326 zł)

2

Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie

3600 (wzrost o 271 zł)

3700 (wzrost o 275 zł)

3960 (wzrost o 282 zł)

Zapamiętaj!

Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2023 r. – najpóźniej do końca marca nauczyciele otrzymają wyrównania.

PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE

Przepisy dotyczące wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy nie mają zastosowania do przedszkoli niepublicznych.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (skierowano do ogłoszenia).