Program MEN wspierający aktywność fizyczną przedszkolaków

Data aktualizacji dokumentu: 15 marca 2023
Program MEN wspierający aktywność fizyczną przedszkolaków

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział rozszerzenie programu „WF z AWF” dla przedszkoli. Pilotaż programu zostanie przeprowadzony w województwie śląskim, a następnie rozszerzony na cały kraj. Poznaj szczegóły.

Program „Ninanki” – główne cele

„Ninanki” to program edukacyjny skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dotyczy on rozwoju fizycznego oraz psychicznego. Program jest oparty na podstawowych wzorcach ruchowych akcentujących koordynację i koncentrację.

Chód, przysiad, zginanie tułowia, prostowanie tułowia, skręt tułowia, pchanie i ciągniecie to alfabet ruchu. Jego przyswojenie na wczesnym etapie życia i rozwijanie w późniejszych okresach pomoże w zapewnieniu zdrowia całego ciała, pozwoli uniknąć urazów, przygotuje do regularnego treningu oraz ograniczy rozwój niektórych chorób cywilizacyjnych.

„Ninanki” przedstawiają świat zwierząt, w którym ruch jest naturalną, biologiczną potrzebą, dokładnie jak w przypadku młodego człowieka. Utożsamianie zwierząt z poszczególnymi ruchami pozwala w atrakcyjny sposób nauczyć dzieci podstawowych zasad aktywności fizycznej. Właściwie dobrany program zajęć sportowych wpływa pozytywnie na ich rozwój fizyczny i emocjonalny.

Aktualnie projekt jest w trakcie procesu tłumaczenia przez na język czeski, angielski, włoski, ukraiński oraz gwarę śląską.

„WF z AWF” dla przedszkoli w całym kraju

Obecnie planowane jest pilotażowe wdrożenie programu w województwie śląskim. Od września 2023 r. planowane jest organizowanie w każdej pierwszej klasie dodatkowej godziny wychowania fizycznego w tygodniu – „Ninanki Sport”. Będzie to kontynuacja projektu realizowanego przedszkolu. Minister Edukacji i Nauki zapowiada, że po zakończeniu pilotażu, planowana jest realizacja w całym kraju.

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki