• 7 zmian w nadzorze pedagogicznym

Nowe rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie zmienia istoty dotychczasowych rozwiązań. Wprowadzono jednak kilka nowości – głównie w zakresie ewaluacji zewnętrznej, a wśród nich m.in.: przyjęto opisowy charakter raportu, wyznaczono termin na wprowadzenie w placówce programu naprawczego, a także wprowadzono elektroniczną platformę nadzoru.

• Wymagania jakościowe wobec przedszkoli – bez większych zmian

W nowych przepisach o nadzorze pedagogicznym, które obowiązują od 1 wrześ­nia br., rezygnowano z 5-stopniowej skali oceny spełniania wymagań (A–E), na rzecz tylko dwóch poziomów – podstawowego i wysokiego. Liczba wymagań pozostaje bez zmian i wynosi 12. Wprowadzono natomiast możliwość przerwania ewaluacji zewnętrznej, gdy przedszkole będzie podawało nieprawdziwe dane o swojej działalności.
  • Prowadzenie zajęć z języka obcego dla 5-latków nie tylko w ramach pensum

Zajęcia języka obcego dla 5-latków może prowadzić nauczyciel zatrudniony tylko do realizacji godzin z tego obszaru podstawy programowej lub nauczyciel – wychowawca grupy w ramach pensum lub godzin ponadwymiarowych.
  • Zajęcia z języka nie tylko w ramach 1/5 czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczne

W najkorzystniejszej sytuacji są dzieci, których wychowawca ma kwalifikacje do nauczania języka obcego. Powinien on wtedy wplatać język obcy we wszystkie obszary podstawy programowej. W innych przypadkach zabawy z językiem obcym powinny być realizowane w ramach 1/5 czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczne.
  • Czas na uzupełnienie kwalifikacji z języka obcego do września 2020 roku

Do 31 sierpnia 2020 r. wymagania kwalifikacyjne do nauczania języków obcych w przedszkolu są łagodniejsze. Jednak już teraz warto tak zaplanować doskonalenie nauczycieli, aby za 5 lat nie zabrakło w placówce pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Tym bardziej że zmiana ma charakter rozwojowy i od 1 wrześ­nia 2017 r. zajęcia z języka obcego w przedszkolu obejmą wszystkie dzieci.
  • Zmiany w kształceniu specjalnym już obowiązują

Nowe rozporządzenie umożliwia organizowanie kształcenia dzieci niepełnosprawnych aż w 6 formach wychowania przedszkolnego. Obowiązujące przepisy pozwalają, za zgodą organu prowadzącego, na zachowanie statusu oddziału integracyjnego w sytuacji spadku liczby dzieci niepełnosprawnych w trakcie roku szkolnego.
  • Zdrowo, lekko, niskokalorycznie i zielono – nowe zasady żywienia w przedszkolu

Co najwyżej jedna porcja potrawy smażonej w tygodniu, ryba podawana przynajmniej raz na tydzień, a co najmniej trzy razy w tygodniu podczas obiadu na talerzu muszą znaleźć się surowe warzywa. Ministerstwo Zdrowia określiło, jakie produkty mogą być podawane przedszkolakom w ramach żywienia zbiorowego.
  • Kontrole PIS w zakresie nowych wymagań żywieniowych w przedszkolu

Inspektor sanitarny nie musi uprzedzić o kontroli. Nie może jednak przeprowadzać jej podczas nieobecności w przedszkolu dyrektora lub innej upoważnionej przez niego osoby. Za złamanie zakazu sprzedaży, stosowania i reklamowania niedozwolonych produktów żywnościowych PIS może nałożyć grzywnę od 1.000 do 5.000 zł.
  • Aneksowanie umów z firmami kateringowymi w pięciu krokach

W związku z nowymi zasadami żywienia dzieci w przedszkolach należy dostosować umowy z firmami kateringowymi do aktualnych przepisów prawnych. Obowiązujące do tej pory umowy trzeba odpowiednio aneksować lub podpisać nowe.
  • Nowości w zakresie organizowania wypoczynku w przedszkolach

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym wprowadza definicję wypoczynku, która budzi kontrowersje wśród praktyków. Ustawa wprowadza także wiele innych zmian, m.in. przedszkola organizujące wypoczynek nie będą musiały zgłaszać go kuratorowi oświaty.
  • Włączenie przedszkola do zespołu nie oznacza rozwiązania dotychczasowych umów o pracę

Od 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Nie oznacza to jednak konieczności rozwiązania dotychczasowych umów o pracę. Dyrektor zespołu będzie musiał jednak sporządzić kilka nowych dokumentów i włączyć je do akt osobowych pracownika.
  • W zespole szkolno-przedszkolnym nawet kilka stanowisk wicedyrektorów

Przepisy nie precyzują, ile stanowisk wicedyrektorów powinno zostać utworzonych w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego. Decyzja ta należy do organu prowadzącego. Może on zdecydować o utworzeniu kilku stanowisk wicedyrektorów, gdzie każdy z nich będzie odpowiedzialny za poszczególną jednostkę tworzącą zespół.
  • Zmiana oddziału w przedszkole nie wpłynie na organizację pracy placówki

Przekształcenie nie zmienia sytuacji nauczycieli pracujących dotychczas na rzecz oddziałów przedszkolnych. Tak jak dotychczas, będą oni pracownikami placówki nieferyjnej, co przekłada się m.in. na wymiar urlopu wypoczynkowego i czas pracy.
  • Nauczyciel nie może pracować na rzecz przedszkola i szkoły w ramach jednego stosunku pracy

Z powodu różnych warunków pracy a szczególnie uprawnień urlopowych nauczycieli szkół feryjnych oraz placówek nieferyjnych nie powinno się zatrudniać jednocześnie w szkole i przedszkolu tworzących zespół.
  • Nowe zasady przedłużania stażu przy awansie zawodowym nauczycieli

Nauczyciele – rodzice nie muszą wybierać między urlopami związanymi z rodzicielstwem a awansem zawodowym. Nawet 1,5-roczna nieobecność w pracy może przedłużyć staż. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich nauczycieli, którzy 31 marca 2015 r. odbywali staż i przebywali na urlopach związanych z rodzicielstwem.
  • Dwutygodniowy urlop ojcowski przedłuża staż

Skorzystanie z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) przez nauczyciela w czasie trwania stażu przedłuży go, mimo że absencja w pracy trwa w tym przypadku krócej niż miesiąc. Nowe przepisy są mniej korzystne dla nauczycieli – ojców.

Numer 1 specjalny- październik 2015 - Nr 1
Zarzadzanie przedszkolem nr specjalny 1 5AZ0001