• WSZYSTKIE
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Sprawowanie nadzoru pedagogicznego przez dyrektora przedszkola – podsumowanie roku 2017/2018

    Zbliżający się koniec roku przedszkolnego oznacza konieczność opracowania sprawozdania z nadzoru pedagogicznego dyrektora sprawowanego zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od 1 września 2017 r. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są Twoje obowiązki z tym związane, a także – jak podczas pracy nad sprawozdaniem wykorzystać tegoroczną dokumentację pracy przedszkola. 

Artykuły

  • Współpraca z wolontariuszami – obowiązki dyrektora przedszkola

    Ograniczenia finansowe często nie pozwalają zaangażować do współpracy takiej liczby pracowników, jaka zaspokajałaby potrzeby placówki. Jeżeli uważasz, że w przedszkolu mile widziane są osoby do pomocy, zastanów się czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby skorzystanie ze wsparcia wolontariuszy. W artykule wyjaśniamy, z jakimi obowiązkami i formalnościami wiąże się korzystanie z pomocy wolontariusza w przedszkolu.
  • Organizacja zajęć dla dziecka z orzeczeniem – w jakim czasie organizować zajęcia

    Przepisy nie rozstrzygają w jakim czasie i w jakim wymiarze powinny być organizowane zajęcia dla dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy formy wsparcia mogą być zatem zapewnione w czasie gwarantowanego bezpłatnego nauczania czy po zakończeniu tych zajęć?
  • Pod opieką jednego nauczyciela nie może pozostawać więcej niż 25 dzieci

    Jeden nauczyciel nie może sprawować opieki nad grupą liczącą więcej niż 25 dzieci. Nie ma znaczenia czy prowadzi zajęcia dydaktyczne, czy tylko opiekuńcze już po zakończeniu realizacji podstawy programowej. Czy rozwiązaniem problemu zbyt licznej grupy przy braku dodatkowego nauczyciela może być zaangażowanie do opieki nad dziećmi pomocy nauczyciela? Z tego artykułu dowiesz się: Jaka jest maksymalna liczba dzieci w oddziale. Kto może sprawować opiekę nad uczniami. Kto może skontrolować przestrzeganie przepisów o organizacji pracy oddziału.
  • To osoba prowadząca decyduje o tym, jakie organy będą działały w przedszkolu niepublicznym

    Osoba prowadząca przedszkole niepubliczne może, ale nie musi tworzyć rady rodziców i rady pedagogicznej w przedszkolu. Wątpliwości nie budzi sytuacja, gdy takich organów nigdy nie powołano, jednak co, jeśli osoba prowadząca chciałaby je zlikwidować? Czy wystarczy dokonać zmian w statucie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
  • Nie musisz zatrudnić nauczyciela, który został uwzględniony w arkuszu organizacyjnym

    Jednym z nowych wymagań dotyczących zawartości arkusza organizacyjnego przedszkola jest wskazanie imion i nazwisk, stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji  oraz wymiaru prowadzonych zajęć przez nauczycieli. Wymóg ten wywołał wątpliwości – czy z danym nauczycielem należy obligatoryjnie kontynuować współpracę w kolejnym roku szkolnym i czy przysługuje mu roszczenie o zatrudnienie?
  • Kompendium wiedzy o udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia – procedury, wzory niezbędnych dokumentów

    Od 1 stycznia 2018 r. urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w dwóch różnych trybach, w zależności od tego, jaki jest powód skorzystania z tego urlopu. Tylko w jednym z nich dyrektor ma możliwość zakwestionowania orzeczenia o konieczności udzielenia tego urlopu. Poznaj praktyczne procedury i skorzystaj z wzorów dokumentów niezbędnych do prawidłowego udzielania urlopu zdrowotnego według nowych zasad.
  • Ujawnienie nieprawdziwości oświadczenia składanego do celów ZFŚS – jak należy zareagować

    Dobrowolność składania oświadczeń ujawniających wysokość dochodów nie oznacza braku odpowiedzialności w przypadku oświadczenia nieprawdy – sprawdź, jak należy zareagować w przypadku wykrycia, że informacje zamieszczone w oświadczeniu są niezgodne z prawdą. 
  • Zmiana adresu zamieszkania wychowanka oznacza konieczność skorygowania danych w dokumentacji

    Przy zmianie danych adresowych wychowanka przedszkola należy zmieniać dane w dokumentacji przedszkolnej. Sprawdź, czy można dokonać tego , kierując się wskazaniami dotyczącymi sprostowania błędu i oczywistej omyłki.
  • Brak informacji o adresie zamieszkania dziecka spowoduje korektę dotacji dla przedszkola niepublicznego

    Przepisy dotyczące rozliczania się gmin w przypadku, gdy dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego w gminie, której nie jest mieszkańcem powodują, że dla gminy dotującej przedszkole istotne jest ustalenie miejsca zamieszkania tego dziecka. Takie oświadczenie muszą wypełnić rodzice. Dowiedz się, jakie konsekwencje poniesie przedszkole, które mimo wezwania gminy nie dostarczy dokumentu.
  • Czy kontrolę prawidłowość pobrania i wykorzystania dotacji może przeprowadzić firma zewnętrzna

    Coraz częściej kontrole prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji w przedszkolach niepublicznych przeprowadzane są przez osoby niezatrudnione w urzędzie publicznym. Czy taki audyt faktycznie można zlecić firmie zewnętrznej, która przeprowadzi w placówce niepublicznej kontrolę? Sprawdź, czy dyrektor może uniemożliwić jej pracownikom przeprowadzenie kontroli.

Aktualnie przeglądasz

czerwiec 2018 - Nr 50
4AZ_50-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin