• Odprawy dla nauczycieli przedszkola – skorzystaj z 11 wskazówek dla dyrektorów

Koniec roku szkolnego w przedszkolu w praktyce wiąże się z koniecznością wypłaty odpraw dla odchodzących nauczycieli. Mogą być to nie tylko odprawy z samego tytułu rozwiązania stosunku pracy, ale także z powodu przejścia na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne. Sprawdź kiedy dyrektor przedszkola powinien wypłacić odprawę dla nauczyciela, w jakiej wysokości i w jakim terminie.

• Dowóz dziecka do przedszkola również w czasie wakacji

Zasady pokrywania kosztów dowozu reguluje ustawa Prawo oświatowe . Jeśli dziecko uprawnione do bezpłatnego dowozu korzysta z wychowania przedszkolnego w czasie wakacji, to gmina powinna zapewniać dowóz lub pokrywać koszty tego dowozu.
  • Wypadek w przedszkolu nie uprawnia do wglądu w nagrania z monitoringu

• Zestaw programów wychowania przedszkolnego nie musi być opiniowany przez radę rodziców

Przepisy prawa oświatowego nie nakładają na dyrektora przeszkolą obowiązku zwrócenia się do rady rodziców o zaopiniowanie wybranych do realizacji programów wychowania przedszkolnego przed zatwierdzeniem przedszkolnego zestawu programów. Nie ma jednak przeszkód, by wystąpić z prośbą o taką opinię.
  • Ankieta, obserwacja, wywiad – jak skonstruować plan oraz narzędzia służące ewaluacji w przedszkolu

Ewaluacja wewnętrzna przedszkola może w realny sposób poprawić funkcjonowanie przedszkola poprzez usunięcie najsłabszych stron oraz wzmocnienie mocnych stron przedszkola. Aby tak się stało, trzeba ją dokładnie zaplanować – dowiedz się jak skonstruować plan oraz narzędzia, dzięki którym ewaluacja nie będzie traktowana jako zło konieczne lub zbędny czasochłonny obowiązek.
  • Z dotacji można finansować szkolenia, ale tylko dla nauczycieli i nie wszystkie

Z dotacji można pokrywać koszty szkoleń, ale tylko wtedy, gdy swoim zakresem obejmują one działania wychowawcze. Zatem – czy w niepublicznym przedszkolu można wykorzystując środki pochodzące z dotacji sfinansować szkolenie z dla pracowników niepedagogicznych?
  • Wyprawka szkolna nie dotyczy dzieci uczęszczających do przedszkola

Od 1 lipca 2018 r.  można składać wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia na każde uczące się dziecko w ramach programu „Dobry start”. Świadczenia nie otrzymają jednak rodzice przedszkolaków, w tym dzieci realizujących roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.
  • MEN pomoże dyrektorom w opracowaniu regulaminów określających wskaźniki oceny pracy nauczycieli

1 września 2018 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie oceny pracy nauczycieli oraz nowelizacja Karty Nauczyciela w tym zakresie. Dyrektorzy będą mieli obowiązek stworzenia wewnątrzszkolnych regulaminów określających wskaźniki oceny pracy. Resort edukacji deklaruje opublikowanie przykładowych rozwiązań.
  • Kiedy dokonać pierwszej oceny pracy nauczycieli na nowych zasadach

Zgodnie z przepisami przejściowymi do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, oceny pracy nauczycieli po raz pierwszy na nowych zasadach należy dokonać: w przypadku nauczyciela kontraktowego i nauczyciela mianowanego – do dnia 31 sierpnia 2021 r. , a jeżeli nauczyciel w tym okresie rozpocznie staż na kolejny stopień awansu zawodowego – po zakończeniu tego stażu, oceny pracy nauczyciela dyplomowanego, który w dniu 1 września 2018 r. legitymuje się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego – do dnia 30 czerwca 2020 r.
  • Sale przedszkolne muszą spełniać wiele wymagań – sprawdź o czym musisz pamiętać

Pomieszczenie sali w przedszkolu powinno spełniać przede wszystkim wymagania bhp oraz wymagania dotycz ące ochrony przeciwpożarowej . Prawodawca nie określił natomiast wprost norm powierzchni przypadającej na jedno dziecko w przedszkolu publicznym. Sprawdź, jakie regulacje zastosować, aby nie narazić się na zarzut niedostosowania warunków przestrzennych placówki do wymagań budowlanych i sanitarnych.
  • Pracownicy niepedagogiczni mogą mieć dostęp do danych osobowych dzieci i rodziców

Dane osobowe wychowanków przedszkola oraz ich rodziców często są udostępniane nie tylko nauczycielom, ale także pracownikom niepedagogicznym. Pamiętaj, że jeśli jest ro niezbędne do wykonywania obowiązków, taka osoba może mieć dostęp do informacji o dziecku.
  • Monitoring w przedszkolu po wejściu w życie RODO – 10 przykładów z praktyki

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych zawiera nowe, bardzo ważne przepisy dotyczące wprowadzania i stosowania monitoringu w placówkach oświatowych. Rozwiązania te zostały wprowadzone do ustawy – Prawo oświatowe i z całą pewnością musi znać je każdy dyrektor przedszkola. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozwiązano problemy, na które eksperci zwracali uwagę już od wielu lat.
  • Świadczenie urlopowe 2018 – sprawdź komu i w jakiej wysokości należy je wypłacić

Do 31 sierpnia 2018 r. należy wypłacić szczególne świadczenie zarezerwowane wyłącznie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela tj. świadczenie urlopowe. Sprawdź komu i w jakiej wysokości je wypłacić.

sierpień 2018 - Nr 52
4AZ_52-1