• WSZYSTKIE
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Ocena pracy dyrektora – jak przebiega obecnie i jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe

    Zmiany w zasadach oceny pracy nauczycieli dotyczą również ocenę pracy dyrektorów, pełniących obowiązki dyrektorów, a także zastępców dyrektorów. Oceny pracy wskazanych osób nadal dokonuje organ nadzoru pedagogicznego w porozumieniu z organem prowadzącym. Dowiedz się, jak krok będzie wyglądała procedura ustalania oceny pracy nauczyciela.

Artykuły

  • Ocena pracy na nowych zasadach. Część III – odwołanie od oceny pracy nauczyciela

    Przedstawiamy ostatni artykuł z cyklu dotyczącego nowych zasad ustalania oceny pracy nauczyciela.  Wyjaśniamy, jak krok po kroku przebiega procedura odwołania się nauczyciela od ustalonej oceny pracy i wyjaśniamy, jaką rolę pełni w niej dyrektor przedszkola, w którym zatrudniony jest odwołujący się nauczyciel.
  • Nauczyciel nie może natychmiastowo zwolnić się z pracy

    Niejednokrotnie, z powodu konfliktu z dyrektorem lub innym pracownikiem, trudności w pracy a może spraw osobistych, nauczyciel przedszkola żąda natychmiastowego rozwiązania z nim stosunku pracy. Sprawdź, czy jesteś związany tym żądaniem i jak na nie zareagować.
  • Dyrektor nie może używać alkomatu dla kontroli trzeźwości pracowników

    Dyrektor nie może dopuścić do wykonywania pracy osób, które znajdują się pod wpływem alkoholu. Bez wątpienia w przedszkolu obowiązek ten nabiera szczególnego znaczenia. Wydaje się, że najłatwiejszym sposobem sprawdzenia trzeźwości pracownika jest badanie alkomatem. Okazuje się jednak, że jest to narzędzie, którego pracodawca nie może używać traktując poddanie się badaniu jako obowiązek pracownika.
  • Opiekun stażu w przedszkolu publicznym i niepublicznym – kto może nim zostać

    Obowiązujące od 1 września 2018 r. przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczyciela objęły również regulacje związane z pełnieniem funkcji opiekuna stażu. O ile wątpliwości nie budzą obowiązki opiekuna, o tyle dyrektorzy i nauczyciele nie zawsze mają pewność, kto może lub nie może zostać opiekunem. Przeczytaj artykuł i upewnij się, że w Twoim przedszkolu funkcję tę pełnią osoby uprawnione.
  • Przepisy dotyczące limitu środków dotacyjnych, które można przeznaczyć na wynagrodzenia zostaną doprecyzowane

    Planowane są zmiany w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych . Z uwagi na fakt, że art. 35 ustawy budzi wątpliwości interpretacyjne ustawodawca proponuje doprecyzowania, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
  • Zawieszenie zajęć w przedszkolu – kiedy decyduje dyrektor, a kiedy organ prowadzący

    Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą być przyczyną zawieszenia zajęć w przedszkolu – nie zawsze decyzja w tym zakresie należy do dyrektora przedszkola. Przypominamy kiedy zajęcia mogą być odwołane bez zgody organu prowadzącego, a kiedy dyrektor jest podporządkowany jego decyzji.
  • Opiekun wycieczki podlega weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

    Osoba sprawująca opiekę nad dziećmi w czasie wycieczki powinna zostać zweryfikowana w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym. Dotyczy to zarówno nauczycieli jak i wolontariuszy.
  • Dyrektor nie musi ubezpieczać nauczycieli od odpowiedzialności cywilnej

    Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nauczycieli nie jest obowiązkowe. Nauczyciele wykupują OC dobrowolnie i na własną rękę.
  • 15 błędów najczęściej wykrywanych podczas kontroli doraźnych – sprawdź czy nie dotyczą także twojego przedszkola

    Kontrola doraźna to kontrola niezaplanowana, jest zarządzana,  gdy zaistnieje potrzeba  podjęcia działań nieujętych w planie nadzoru pedagogicznego. Jakich obszarów najczęściej dotyczy i jakie nieprawidłowości najczęściej wykrywają wizytatorzy? Sprawdź, czy któryś z 15 błędów nie został popełniony w Twoim przedszkolu i upewnij się, że nie wobec przedszkola nie zostaną wydane zalecenia.
  • Środki przeznaczone na doskonalenie zawodowe nie mogą być przeznaczane na dowolne wsparcie nauczycieli

    Ze środków przeznaczonych na doskonalenie zawodowe nauczycieli nie można finansować dowolnych zakupów dedykowanych nauczycielom. Obowiązujące przepisy dokładnie określają, jakie wydatki mogą być finansowane ze środków przeznaczonych na doskonalenie zawodowe. Sprawdź, co możesz uwzględnić we wniosku, który trzeba złożyć do końca listopada.
  • Doradztwo zawodowe – bez oddzielnego programu, ale w toku realizacji podstawy programowej

    Przepisy nie nakazują opracowywania odrębnego programu realizacji systemu doradztwa zawodowego w przedszkolu. Działania dotyczące preorientacji zawodowej w przedszkolu powinny być podejmowane w toku realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Sprawdź, na czym polega realizacja tzw. preorientacji zawodowej w przedszkolach. Z artykułu dowiesz się m.in.: Na czym polega realizacja doradztwa zawodowego w przedszkolu Czy w przedszkolu trzeba opracować program doradztwa zawodowego? Jakie treści realizować w przedszkolu w ramach preorientacji zawodowej?
  • Plan finansowy przedszkola na rok 2019 r. – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

    Przygotowanie planu finansowego przedszkola to określenie planowanych na rok budżetowy dochodów i wydatków.  W których przedszkolach musi zostać opracowany? Kto i kiedy może wprowadzić do niego zmiany i jakie będą konsekwencje działania niezgodnego z planem? Poznaj odpowiedzi na pytania, zapoznaj się z harmonogramem opracowania projektu planu i skorzystaj z wzorów dokumentów.

Aktualnie przeglądasz

listopad 2018 - Nr 56
4AZ_56-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin