• Monitorowanie jako nowa forma nadzoru pedagogicznego. Sprawdź, co jeszcze się zmieniło

Od 1 września 2017 r. nadzór pedagogiczny ma być sprawowany w czterech formach: ewaluacji, kontroli, wspomagania i monitorowania działalności przedszkola. Zgodnie z nowymi przepisami monitorowanie również jest formą nadzoru pedagogicznego. Co taka zmiana oznacza w praktyce i czy trzeba przygotować się na nowe procedury ewaluacji, kontroli i wspomagania przedszkola?

• Aneks do arkusza organizacji przedszkola – tryb zatwierdzenia zmian jest uzależniony od terminu ich zgłoszenia

Opracowywane w kwietniu arkusze organizacji przedszkola zwykle wymagają zmian po zakończeniu naboru i rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Aktualizowanie arkusza jest obowiązkiem dyrektora, jednak w tym roku tryb wprowadzania zmian jest uzależniony od tego, w jakim terminie zostaną zgłoszone. Sprawdź szczegóły.
  • Gdy dziecko doświadcza przemocy – jakie działania podjąć, gdy istnieje podejrzenie przemocy domowej

Podejrzenie przemocy wobec dziecka często wywołuje wiele emocji wśród dorosłych pracujących w placówkach oświatowych. Jak rozpoznać dziecko doświadczające przemocy? Dowiedz się, jaka jest rola przedszkola, jakie działania można, a jakie trzeba – pod groźbą poniesienia odpowiedzialności karnej – w takiej sytuacji podjąć.
  • Procedura monitorowania podstawy programowej – skorzystaj z praktycznych narzędzi

Dyrektor przedszkola w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego obowiązany jest kontrolować prawidłowość realizacji podstawy programowej. W tym roku monitorowanie realizacji podstawy programowej może być trudniejsze niż w ubiegłych latach – dlatego proponujemy skorzystanie ze wskazówek dotyczących opracowania nowej procedury i zachęcamy do wykorzystania opracowanych narzędzi.
  • Zajęcia specjalistyczne w przedszkolu – czy nadal w ramach podstawy programowej

Rezygnacja ze wskazania proporcji zagospodarowania czasu na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego wywołała wątpliwości – przepisy nie precyzują bowiem, kiedy należy prowadzić zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, czy od 1 września nadal mogą odbywać się w trakcie 5 godzin bezpłatnych zajęć, czy powinny być organizowane po lub przed godzinami realizacji podstawy?
  • 10 najważniejszych regulacji w nowych zasadach udzielania urlopu dla poratowania zdrowia – już od 1 stycznia 2018 r.

Regulacje dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia od lat budzą wiele kontrowersji, dlatego już kilkakrotnie zapowiadano gruntowne zmiany w zakresie jego udzielania. W związku z przeprowadzaną obecnie reformą systemu oświaty ponownie zwrócono uwagę na potrzebę nowelizacji Karty Nauczyciela i zaproponowano szereg zmian. Zapoznaj się z propozycjami, które według zapowiedzi mają obowiązywać od 1 września 2018 r.
  • Nauczyciel zatrudniony w dwóch przedszkolach musi wskazać miejsce realizacji stażu

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w przedszkolu uzyskuje stopień nauczyciela stażysty. Jednak co w sytuacji, gdy nauczyciel podejmuje zatrudnienie jednocześnie w dwóch przedszkolach w wymiarze 1/2 etatu w każdym? Sprawdź, w której placówce nauczyciel powinien realizować staż na nauczyciela kontraktowego.
  • Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim także w przypadku korzystania z urlopu wypoczynkowego

W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim. Zdarza się, że po zwolnieniu lekarskim nie podejmie on pracy, lecz będzie dalej nieobecny w przedszkolu, np. z powodu wykorzystywania należnego urlopu wypoczynkowego.
  • Przedszkole niepubliczne nie dostanie dotacji na dziecko, które nie ukończyło 2,5 roku życia

W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku – zgodnie ze opiniami RIO zostaje ono objęte dotacją przedszkolną. Pojawia się jednak wątpliwość – od kiedy dotacja zacznie przysługiwać, jeżeli dziecko uczęszczające do przedszkola od początku miesiąca osiągnie wymagany wiek po dacie przekazania informacji o liczbie dzieci?
  • Program wychowawczo-profilaktyczny w przedszkolu nie jest obowiązkowy

Zgodnie z treścią ustawy Prawo oświatowe placówki oświatowe mają obowiązek realizowania programu profilaktyczno-wychowawczego. J ak należy interpretować ten zapis? Sprawdź, czy wskutek reformy w przedszkolu trzeba opracować program profilaktyczno-wychowawczy oraz jakie są obowiązki nauczycieli odpowiedzialnych za realizację podstawy programowej.
  • Minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2018 roku

Z początkiem 2018 roku płaca minimalna ma wzrosnąć o 100 zł, co oznacza obowiązek zapewnienia pensji nie niższej niż 2.100 zł brutto pracownikom zatrudnionym na pełen etat. Przypominamy także o wzroście minimalnej stawki godzinowej – od 1 stycznia 2018 r. ma wynosić 13,70 zł.
  • Kary porządkowe dla dyrektora przedszkola – nowa kompetencja organu prowadzącego

wrzesień/październik 2017 - Nr 40
4AZ_40-1