• 14 zmian, które trzeba wprowadzić do statutu w związku z reformą systemu oświaty

Jednym z najważniejszych obowiązków rady pedagogicznej przedszkola w związku z reformą systemu oświaty jest zaktualizowanie statutu placówki, który należy dostosować do nowych przepisów. Jakie postanowienia należy zaktualizować oraz jak to zrobić – wyjaśniamy w artykule.

• Czy masz obowiązek prowadzenia rejestru wypadków, jeżeli takie zdarzenie nigdy nie miało miejsca

W wielu przedszkolach nigdy nie doszło do wypadku z udziałem wychowanka, dlatego dyrektorzy nie prowadzą rejestru wypadków o których mowa w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Czy jest to prawidłowe? Jakie konsekwencje grożą za nieprowadzenie tego dokumentu?
  • Planujesz zatrudnienie nauczyciela – dowiedz się, jak sprawdzić, czy był karany

Zatrudniając nauczyciela, musisz upewnić się, czy kandydat do pracy spełnia warunek niekaralności karnej oraz dyscyplinarnej. O ile w zakresie niekaralności karnej nie przewidziano żadnych zmian w przepisach prawa, o tyle 1 marca 2017 r. wprowadzona została złożona procedura weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej. Sprawdź, jakie obowiązki na Tobie spoczywają.
  • Nie wiesz, ile potrwa nieobecność nauczyciela – zastępcę możesz zatrudnić nawet na krótki okres

Nie ma prawnego limitu nieobecności nauczyciela uzasadniającego zatrudnienie innej osoby w zastępstwie. Wobec tego, po jakim czasie za nieobecnego nauczyciela przebywającego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim można zatrudnić innego nauczyciela na zastępstwo?
  • Fundusz Pracy dla nowego pracownika po urlopie rodzicielskim – czy musisz go opłacać

Pracodawca nie opłaca składek Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem przez 36 miesięcy od powrotu z urlopu. Czy zwolnienie z opłacania składek dotyczy także sytuacji, gdy pracownik przerywający urlop podejmuje pracę w u nowego pracodawcy?
  • Delegowanie zadań z zakresu kontroli zarządczej w przedszkolu

Jako dyrektor przedszkola ponosisz odpowiedzialność za adekwatną, skuteczną i efektywną kontrolę zarządczą w placówce. Fizycznie nie jest możliwe pełne zaangażowanie w realizację wszystkich związanych z nią działań. Dlatego właśnie musisz korzystać z możliwości delegowania uprawnień i zadań – jak to robić i o czym pamiętać, dowiesz się z artykułu.
  • Skąd pozyskać środki na wyposażenie placu zabaw – sprawdź, jakie masz możliwości

Pozyskanie zewnętrznych funduszy na rozwój bazy przedszkola może odbywać się w ramach programów ogólnokrajowych, regionalnych lub lokalnych. Gdzie można się zwrócić o dofinansowanie do zakupu wyposażenia placu, jeśli organ prowadzący nie dysponuje budżetem w tym zakresie?
  • Pieczątki imienne w przedszkolu – o czym musisz pamiętać, jeżeli wprowadzasz je do obiegu

Wyrobienie pieczątek służbowych może usprawnić pracę, jednak musisz pamiętać o wydaniu zarządzenia lub zawarciu w instrukcji kancelaryjnej procedur dotyczących postępowania z nimi. Którzy pracownicy mogą korzystać z pieczątek, jakiego koloru tuszu należy używać i co zrobić w razie zgubienia pieczątki? Z tego artykułu dowiesz się: W jakiej formie dyrektor przedszkola ustala zasady używania przez pracowników imiennych pieczątek? Jak może wyglądać rejestr pieczątek służbowych w przedszkolu. Kto odpowiada za poszczególne pieczątki imienne. Jak należy postąpić w razie utraty pieczątki przez pracownika. Czy są jakieś wytyczne odnośnie koloru pieczątek służbowych.
  • Podsumowanie roku 2016/2017 – zacznij planować ostatnie posiedzenie rady pedagogicznej

Sprawna organizacja podsumowującego posiedzenia rady pedagogicznej jest zadaniem dyrektora, ale bez aktywnego udziału nauczycieli niemożliwa do wykonania. Dlatego jednoznaczne ustalenie terminów i obowiązków spoczywających na poszczególnych przedstawicielach kadry pedagogicznej jest gwarantem powodzenia. Sprawdź, jak przygotować się do posiedzenia i jakich kwestii nie wolno ci pominąć.
  • Kontrola dzienników w przedszkolu niepublicznym – jakie są uprawnienia organu przyznającego dotację

Przepisy nie wskazują, jaką dokumentację powinny prowadzić przedszkola niepubliczne. Wskazują jednak zobowiązania i zadania przedszkola niepublicznego, z których pośrednio można wywieść rodzaj dokumentacji, którą warto prowadzić, aby skutecznie wykazać ich spełnienie. Sprawdź, których dokumentów nie możesz pominąć.
  • Anonimową skargę można pozostawić bez rozpoznania

Skarga na nauczyciela lub innego pracownika przedszkola, która jest niepodpisana i nie zawiera danych oraz adresu osoby wnoszącej, nie musi być rozpoznawana przez dyrektora przedszkola. Jeżeli jednak zarzuty są poważne lub nie zdarzają się po raz pierwszy, warto przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Dowiedz się, których skarg nie należy pozostawiać bez rozpoznania.

maj 2017 - Nr 34
4AZ_34-1