• 2020

• Decyzje i zarządzenia dyrektora przedszkola

Dyrektor przedszkola w ramach zarządzania placówką wydaje zarówno decyzje administracyjne o bardziej sformalizowanych wymaganiach, jak i decyzje kierownicze w tzw. bieżących sprawach związanych z kierowaniem placówką. Drugą po decyzji formą działania dyrektora w ramach kompetencji są zarządzenia. Sprawdź, w jakich sprawach musisz wydać decyzję administracyjną, kierowniczą lub zarządzenie. Skorzystaj także z gotowych podstaw prawnych dla tych aktów.

• Pula urlopowa nauczyciela zatrudnionego na część etatu

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jak liczyć urlop wypoczynkowy nauczyciela zatrudnionego na część etatu. Jak udzielać urlopu nauczycielowi zatrudnionemu na część etatu. Czy urlopu udziela się zawsze tylko w dni pracujące. Jak ustalić tygodniowy i dobowy wymiar czasu pracy nauczyciela. Ile dni i godzin urlopu odejmuje się z puli urlopowej za każdy dzień wypoczynku.

• Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy w dniu szczepienia przeciwko COVID-19?

Godziny szczepień nauczycieli często przypadają w czasie pracy. Sprawdź, w jaki sposób możesz usprawiedliwić nieobecność nauczyciela związaną z koniecznością poddania się szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19.
  • Kontrola dokumentacji przedszkolnej przez dyrektora

Przepisy prawa oświatowego nie precyzują zasad ani częstotliwości przeprowadzania kontroli dokumentacji przedszkolnej. Dlatego dyrektor powinien wypracować własne zasady, skuteczne w danej placówce, zarówno w kwestii sposobu, narzędzi, jak i terminów dokonywania kontroli. Sprawdź, jak zaplanować i przeprowadzić kontrolę wewnętrzną w przedszkolu.
  • Półroczne podsumowanie nadzoru pedagogicznego w przedszkolu i innej formie wychowania przedszkolnego

Pośród całorocznej pracy przedszkola zdarzają się takie momenty, kiedy należy zastanowić się nad efektami codziennej pracy i dokonać rzetelnego podsumowania działalności w określonym czasie. Jest to również czas, by dyrektor przedszkola przedstawił radzie pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, które usprawnią proces podsumowania działań podejmowanych w ramach nadzoru pedagogicznego w I półroczu.
  • Realizacja nadzoru pedagogicznego w marcu – wskazówki dla dyrektora

Sprawdź, jakie zadania w zakresie ewaluacji wewnętrznej, kontroli, wspomagania, monitorowania oraz obserwacji warto zrealizować w marcu w ramach nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola. Gotowe podpowiedzi działań usprawnią Twój proces planowania.
  • Czy nauczyciel musi zrobić test na obecność koronawirusa?

Upewnij się, czy dyrektor przedszkola nie może wymagać od nauczycieli zrobienia testu na obecność wirusa Sars-Cov-2 oraz dowiedzieć się o jego wynik.
  • Dokumentacja przebiegu nauczania w przedszkolu – kompendium dyrektora

Jednym z istotnych z punktu widzenia realizacji podstawy programowej katalogów dokumentacji obowiązującej w przedszkolach jest dokumentacja przebiegu nauczania dzieci. Jej podstawowymi elementami są wszystkie obowiązujące w przedszkolu dzienniki, ale także uchwały rady pedagogicznej, zezwolenia dyrektora, protokoły i zaświadczenia. Sprawdź, które z nich masz obowiązek posiadać w swojej placówce.
  • Współpraca przedszkola z rodzicami dzieci – wskazówki dla dyrektora (artykuł otwarty)

Jednym z obowiązków każdego przedszkola jest współpraca z rodzicami w różnych sferach działalności przedszkola. Współpraca ta może polegać na działaniu za zgodą lub na wniosek rodziców, zasięganiu opinii czy też po prostu na informowaniu. Obowiązek kooperacji może spoczywać zarówno na nauczycielach, jak i na dyrektorze przedszkola. Sprawdź, w jakich przypadkach i w jaki sposób należy współpracować z rodzicami.

marzec 2021 - Nr 89
Poradnik dyrektora przedszkola nr 89 4AZ0089