• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Podsumowanie nadzoru pedagogicznego w przedszkolu w roku szkolnym 2020/2021

    Przepisy „covidowe” nie wyłączyły obowiązku sprawowania nadzoru pedagogicznego przez dyrektora przedszkola ani nie wniosły zmian do zasad pełnienia tego nadzoru. Tym samym podsumowanie nadzoru za rok 2020/2021 wymaga od dyrektora przedszkola przedstawienia na zebraniu rady pedagogicznej, do 31 sierpnia, wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku w nowych, covidowych warunkach funkcjonowania placówki.

Artykuły

  • Termin aktualizacji kwoty dotacji

    Dowiedz się, czy organ dotujący może rozliczyć wyrównanie dotacji wynikające z aktualizacji dotacji w pozostałych miesiącach roku (rozłożyć na raty) czy powinien wypłacić całą kwotę w kolejnym miesiącu.
  • Powołanie komisji kwalifikacyjnej w przedszkolu niepublicznym

    Awans zawodowy nauczycieli w przedszkolu niepublicznym to temat, który wywołuje wiele wątpliwości u dyrektorów zarządzających tymi placówkami. Tym razem wyjaśniamy, kto jest organem właściwym do powołania komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego – dyrektor pedagogiczny czy organ prowadzący (właściciel bez przygotowania pedagogicznego).
  • Nadzór pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym

    Przedszkola niepubliczne nie mają narzuconego przepisami obowiązku sprawowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Jednak w praktyce warto zadanie to umieścić w statucie placówki, gdyż może przynieść wiele cennych informacji o pracy przedszkola.
  • Kwalifikacje nauczyciela języka angielskiego – wymagane minimum

    Upewnij się, jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu i czy obecnie koniecznie, jest uzupełnienie kwalifikacji o tytuł zawodowy magistra.
  • Zapis w świadectwie pracy o wykorzystanym urlopie i wypłaconym ekwiwalencie

    Sprawdź, czy w świadectwie pracy nauczyciela przedszkola należy osobno podać wymiar urlopu wykorzystanego w naturze i osobno wymiar urlopu, za który wypłacono ekwiwalent. Z tego artykułu dowiesz się: Jak ustalić pulę urlopową nauczyciela pracującego na część etatu. Jak ustalić tygodniową normę czasu pracy nauczyciela przedszkola. Jak ustalić dobową normę czasu pracy nauczyciela przedszkola. W jaki sposób w świadectwie pracy nauczyciela podaje się informację o wykorzystanym urlopie i ekwiwalencie.
  • Urlop nauczyciela pracującego w oddziale przedszkolnym i szkole

    Sprawdź, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym, który w jednym roku kalendarzowym wykonuje obowiązki w szkole a następnie w oddziale przedszkolnym lub odwrotnie. 
  • Sfinansowanie z dotacji dostosowania strony internetowej do potrzeb osób niepełnosprawnych

    Sprawdź, czy z dotacji przeznaczonej na kształcenie specjalne można sfinansować koszty związane z dostosowaniem strony internetowej przedszkola do potrzeb osób niepełnosprawnych.
  • Sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej z dotacji

    W ostatnich latach sieciowa instalacja fotowoltaiczna stała się świetnym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd oraz zarabianiem na przesyłaniu nadmiaru wytworzonej energii do sieci publicznej. Sprawdź, czy zakup takiej instalacji można sfinansować z dotacji oświatowej.
  • Odpis na ZFŚS ze środków dotacji

    Upewnij się, czy placówka, która utrzymuje się tylko z dotacji oświatowej, może ze środków tych finansować koszty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
  • Wycieczka dla dzieci i grill dla rodziców w czasie epidemii

    Sprawdź, czy obowiązujące restrykcje związane z epidemią koronawirusa pozwalają na zorganizowanie wycieczki dla dzieci połączonej z zajęciami edukacyjnymi i wspólnym grillem dla rodziców.
  • Przemoc w rodzinie przedszkolaka objętej pomocą asystenta rodziny

    O procedurach postępowania w sytuacji gdy dziecko doświadcza przemocy w rodzinie, pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem podpowiadamy, jakie działania powinien podjąć dyrektor wobec rodziców, którzy stosują przemoc wobec dziecka i są jednocześnie objęci pomocą asystenta rodziny.
  • Organizacja opieki zdrowotnej w przedszkolu (artykuł otwarty)

    W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na zapewnienie uczniom opieki zdrowotnej w szkole lub innym miejscu, w którym uczniowie pobierają naukę. Nowością jest w tym zakresie ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Sprawdź czy jej regulacje dotyczą także przedszkoli i dowiedz się, w jaki sposób w przedszkolu powinna być zorganizowana opieka zdrowotna nad dziećmi.
  • Negatywna opinia kuratora oświaty do arkusza organizacyjnego

    Jeden z naszych Czytelników, dyrektor publicznego oddziału przedszkolnego, dostał negatywną opinię od kuratora oświaty do arkusza organizacyjnego ze względu na nieokreślenie wakacyjnej przerwy w pracy oddziału. Sprawdź, co w tej kwestii stanowią przepisy i czy kurator miał w tym przypadku prawo negatywnie zaopiniować ten dokument.
  • Weryfikacja oświadczeń składanych w czasie rekrutacji

    Sprawdź, na jakim etapie komisja rekrutacyjna ma prawo zweryfikować oświadczenie rodzica, zgodnie z którym zamieszkuje na terenie gminy, gdzie znajduje się przedszkole.
  • Zasady funkcjonowania oddziałów przedszkolnych w wakacje

    Dowiedz się, jakie zapisy odnośnie do funkcjonowania oddziału przedszkolnego w wakacje mogą się znaleźć w statucie placówki. Sprawdź, czy w czasie ferii szkolnych oddział przedszkolny ma obowiązek funkcjonować na normalnych zasadach. 
  • Przedszkole dyżurujące w wakacje – o czym decyduje organ prowadzący?

    Sprawdź, czy do przedszkoli wyznaczonych przez gminę do pełnienia wakacyjnych dyżurów trzeba przeprowadzić osobną rekrutację i czy organ prowadzący może z góry określić, ile będzie oddziałów i nie przyjmować większej liczby dzieci. Dowiedz się także, czy wyznaczenie przedszkola do pełnienia dyżuru w czasie gdy zgodnie z arkuszem miało mieć przerwę wakacyjną, wymaga aneksowania tego dokumentu.    Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).    Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy – 31 sierpnia następnego roku (art. 94 UPO). Oznacza to, że dzieci korzystające z wychowania przedszkolnego mają prawo do zapewnienia im opieki przez cały rok – od początku września do końca sierpnia.    W większości przedszkoli w czasie wakacji ustalana jest przerwa, tak aby możliwe było udzielenie urlopów wypoczynkowych pracownikom, przeprowadzenie prac porządkowych i remontów itp. Dlatego obowiązkiem organu prowadzącego jest wskazanie rodzicom dzieci przyjętych do przedszkola innej placówki, w której będą mogły korzystać z wychowania przedszkolnego w czasie, gdy przedszkole, do którego zostały przyjęte będzie nieczynne. Dzieci te są już uczniami przedszkola, ponieważ zostały przyjęte na zasadach określonych w UPO, dlatego nie przeprowadza się dla nich kolejnej rekrutacji. Zazwyczaj liczba dzieci uczęszczających w wakacje do przedszkola jest mniejsza niż od września do czerwca, ale opiekę należy zapewnić wszystkim dzieciom, których rodzice wyrażają chęć korzystania z niej w tym czasie. Dlatego w okresie poprzedzającym ferie letnie dyrektorzy przedszkoli powinni zebrać stosowne deklaracje i powiadomić organ prowadzący o liczbie potrzebnych miejsc. Organ prowadzący nie może odmówić dzieciom, będącym de facto, uczniami przedszkoli, prawa do korzystania z wychowania przedszkolnego w ten sposób, że nie zapewni odpowiedniej liczby miejsc.
  • Zmiana umów i statutu przedszkola w związku z COVID-19

    Funkcjonowanie przedszkoli w czasie epidemii, w tym całkowite ich zamknięcie przez pewien czas, a następnie wprowadzenie reżimu sanitarnego, wymusiło modyfikacje umów zawieranych z rodzicami – szczególnie w kontekście opłat oraz odpowiedzialności placówki. Sprawdź, jak zmodyfikować umowę na czas epidemii COVID-19 i dowiedz się, czy zapisy statutu także powinny być zmienione.
  • Przejście na profil Montessori – wymagania prawne i organizacyjne

    Przepisy nie określają wymagań, jakie musi spełnić przedszkole niepubliczne, które chce przejść na profil Montessori. Nie istnieje również jakikolwiek państwowy rejestr przedszkoli, które mogą prowadzić wychowanie przedszkolne oparte na pedagogice Montessori pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Sprawdź zatem, czy zmiana profilu działalności przedszkola wymaga podjęcia jakichkolwiek działań organizacyjnych.
  • Dwa w jednym – dyrektor przedszkola i żłobka (artykuł otwarty)

    Dowiedz się, czy będąc dyrektorem samorządowego przedszkola, możesz jednocześnie pełnić funkcję dyrektora gminnego żłobka.

Aktualnie przeglądasz

Lipiec 2021 - Nr 93
Poradnik dyrektora przedszkola nr 93 4AZ0093

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin