Jak zadbać o dzieci, które były świadkami wypadku w przedszkolu?

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Data aktualizacji dokumentu: 18 września 2023
Jak zadbać o dzieci, które były świadkami wypadku w przedszkolu?

Bezpieczeństwo dzieci w grupie przedszkolnej to temat, który naprawdę potrafi spędzić sen z powiek wychowawcy. Jak zadbać o kilkuletnie, ogromnie ruchliwe i ciekawe świata istoty tak, by nikomu nic się nie stało? Narzędzi mamy sporo – dorośli do pomocy w sali, edukacja na temat bezpieczeństwa na spacerze w przestrzeni miejskiej, zabezpieczone meble, kryjówki na nożyczki, kleje etc. Nie sposób jednak przewidzieć wszystkiego. Czasem los po prostu płata figle. Jak postępować, jeżeli w przedszkolu już zdarzy się wypadek? W każdym przedszkolu powinna obowiązywać procedura postępowania w razie wypadku. Warto upewnić się, że uwzględnia ona nie tylko kroki postępowania dotyczące ofiary, ale wskazuje również, jak zadbać o dzieci, które były świadkami wypadku w przedszkolu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie emocje towarzyszą dzieciom będącym świadkami wypadku?
  • Jakie kroki należy podjąć natychmiast po wypadku w przedszkolu?
  • Jak rozmawiać z dziećmi, które były świadkami wypadku?
  • Dlaczego wsparcie emocjonalne dla świadków jest tak ważne?
  • Kiedy po wypadku w przedszkolu warto zwrócić się o pomoc do psychologa dziecięcego?

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Psycholog, absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie w trakcie Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończyła dwustopniowe Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Na codzień pracuje w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Poradni Zdrowia Psychicznego w Szpitalu im. dr J.Babińskiego w Łodzi. Prowadzi różnorodne projekty edukacyjne w łódzkich szkołach w ramach grupy Kombinat Szklarnia. Wielbicielka włóczęgi po lasach i polach.