Skierowanie wniosku do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka – jakie wymogi formalne musisz spełnić

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Data aktualizacji dokumentu: 23 listopada 2022

Przedszkole powinno złożyć wniosek do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka, gdy podejrzewa, że rodzice niewłaściwie wykonują władzę rodzicielską. Regulacje dotyczące tego obowiązku nie określają jednak szczegółowego trybu postępowania. Który sąd opiekuńczy jest właściwy, jaką formę powinno mieć zawiadomienie i czy rodziców informować o podjętych działaniach, skoro dziecko pozostaje po ich władzą rodzicielską?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie aspekty obejmuje władza rodzicielska nad dzieckiem?
  • W jakich sytuacjach przedszkole powinno złożyć do sądu wniosek o wgląd w sytuację rodzinną dziecka?
  • Który sąd rodzinny jest właściwy do złożenia wniosku o wgląd w sytuację dziecka?
  • Jaką formę powinno mieć zawiadomienie sądu rodzinnego?
  • Czy o złożeniu wniosku do sądu rodzinnego zawiadamiać rodziców?

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówek oświatowych.