Nowe przepisy o kwalifikacjach nauczycieli przedszkoli

Agnieszka Rumik-Smolarz

Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz

Data aktualizacji dokumentu: 3 listopada 2023
AdobeStock_201993803

W świetle nowych przepisów o wymaganiach kwalifikacyjnych wobec nauczycieli co do zasady nauczyciel szkoły i przedszkola będzie musiał ukończyć jednolite studia magisterskie lub łącznie studia I i II stopnia. Nie dotyczy to jednak wszystkich pracowników pedagogicznych szkół i przedszkoli, wyjątki zaś dotyczące nauczycieli przedszkoli znajdziesz poniżej. Poznasz także nowości dotyczące określenia wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania stanowiska specjalistów w przedszkolu oraz nauczyciela wspomagającego. To nie wszystko! Sprawdź, jakie jeszcze rozwiązania zawiera nowe rozporządzenie MEiN.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Czy ukończenie studiów licencjackich wystarczy do zajmowania stanowiska nauczyciela po 3 października 2023 r.
  • Czy osoby, które uzyskały kwalifikacje do pracy w przedszkolach i w klasach I–III szkół podstawowych na podstawie przepisów obowiązujących przez dniem wejścia w życie nowego standardu kształcenia, będą nadal posiadały kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
  • Na jakiej zasadzie nowe przepisy nie będą dotyczyły nauczycieli religii i języków obcych w przedszkolach.
  • Jakie są wymagania kwalifikacyjne na stanowisku nauczyciela wspomagającego.
  • Na jakie stanowiska specjalistów zatrudnianych w przedszkolu określono wymagania kwalifikacyjne.
  • Jakie są zasady zachowania nabytych kwalifikacji do pracy w szkole i przedszkolu.