Nowość! Ustawa o obronie Ojczyzny

Autor: Marta Wszoła

Data aktualizacji dokumentu: 23 maja 2022
AdobeStock_187452137

23 kwietnia br. weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny. Na mocy jej przepisów pracodawca nie będzie mógł zwolnić z pracy niezawodowego żołnierza, a także jego małżonka, ale za to będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów w razie konieczności zatrudnienia nowego pracownika w zastępstwie za rezerwistę. Dotyczy to także pracodawców oświatowych. Sprawdź, jakie jeszcze nowości kadrowe wprowadzają nowe przepisy.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Kto na mocy ustawy o obronie Ojczyzny zyska ochronę przed zwolnieniem z pracy.
  • Kiedy nie będzie obowiązywać gwarancja zatrudnienia.
  • Co z ochroną dla małżonka żołnierza.
  • Kto otrzyma urlop bezpłatny na czas szkolenia oraz rotacyjnego pełnienia służby.
  • Na jakich zasadach odprawa dla „terytorialsa”.
  • Co zyskają pracodawcy.
  • Czy służba wojskowa wliczy się do stażu pracy.
  • Czy pracodawca będzie miał obowiązek zatrudnienia pracownika na poprzednim stanowisku.

Autor: Marta Wszoła

Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.