Ponowne zatrudnienie emeryta – od kiedy i jaka umowa o pracę dla nauczyciela?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 12 stycznia 2023
Ponowne zatrudnienie emeryta – od kiedy i jaka umowa o pracę dla nauczyciela?

Przepisy nie wykluczają ponownego zatrudnienia nauczyciela, który zdecydował się na przejście na emeryturę. Takiego nauczyciela zatrudnia się na tych samych zasadach, co każdego innego nauczyciela. Trzeba jednak pamiętać, aby ponowne zatrudnienie nie nastąpiło zbyt szybko, ponieważ niezachowanie odpowiedniej przerwy między rozwiązaniem starego a nawiązaniem nowego stosunku pracy może spowodować zawieszenie wypłaty świadczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Po jakim czasie można ponownie zatrudnić nauczyciela, który przechodzi na emeryturę?
  • Czy nauczyciela emeryta trzeba zatrudnić na podstawie umowy na czas nieokreślony lub przez mianowanie?
  • Kiedy z emerytem można zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.