Uprawnienia niepełnosprawnego nauczyciela i pracownika niepedagogicznego w przedszkolu

Katarzyna Maladyn-Krupa

Autor: Katarzyna Maladyn-Krupa

Data aktualizacji dokumentu: 9 października 2023

Zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością wywołuje obawy pracodawców o skomplikowane formalności, utrudniające organizację pracy uprawnienia pracownika oraz szczególne warunki pracy, które należy zapewnić pracownikowi. Tak naprawdę nie należy jednak obawiać się momentu, w którym pracownik zgłasza się do dyrektora przedszkola z orzeczeniem o zaliczeniu do stopnia niepełnosprawności. Ważne jest tylko, aby pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których przeczytasz poniżej. W niniejszym artykule dokonano kompleksowego omówienia uprawnień niepełnosprawnego pracownika przedszkola.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym jest niepełnosprawność i jakie są jej stopnie?
  • Jakie dokumenty potwierdzają niepełnosprawność pracownika?
  • Czy pracodawca ma prawo przetwarzać dane o stanie zdrowia pracownika?
  • Czy pracownik ma obowiązek przedłożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności?
  • Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi niepełnosprawnemu?
  • Jakie ograniczenia dotyczą czasu pracy osoby z niepełnosprawnością?
  • Czy nauczyciele niepełnosprawni mają prawo do dodatkowego urlopu?
  • Jakie są zasady obniżenia normy czasu pracy dla nauczycieli z niepełnosprawnością?
  • Jakie inne uprawnienia przysługują pracownikowi z niepełnosprawnością?
  • Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością?