Ustalenie prawa nauczyciela przedszkola do pierwszego urlopu zdrowotnego

Agnieszka Rumik-Smolarz

Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz

Data aktualizacji dokumentu: 19 sierpnia 2022
AdobeStock_179738865

Najtrudniej jest ustalić, czy nauczyciel przedszkola ma prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia, przepisy bowiem wymagają przy tym spełnienia kilku warunków. Najważniejszym z nich jest nieprzerwane zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy etatu przez co najmniej 7 lat przed wnioskowaniem o urlop zdrowotny. Mało który jednak nauczyciel legitymuje się okresem 7-letniej nieprzerwanej pracy, dlatego trzeba wiedzieć, jakie nieobecności i w jakim wymiarze wlicza się do tego okresu, a jakie powodują jego wydłużenie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• W jakim celu udziela się urlopu dla poratowania zdrowia.
  • Jak ustalić 7-letni okres pracy.
  • Czy do 7 lat pracy wlicza się dni opieki nad zdrowym dzieckiem, zwolnienie lekarskie na dziecko i okres pobierania zasiłku opiekuńczego.