Czy nauczyciel musi zrobić test na obecność koronawirusa?

Data aktualizacji dokumentu: 3 marca 2021
test na covid

Upewnij się, czy dyrektor przedszkola nie może wymagać od nauczycieli zrobienia testu na obecność wirusa Sars-Cov-2 oraz dowiedzieć się o jego wynik.

Przeprowadzenie testów w kierunku COVID-19, jak również szczepienie przeciwko COVID-19 nie powinny stanowić przedmiotu polecenia służbowego. Test nie jest obligatoryjny. Nie ma możliwości nakazania pracownikom poddania się testom i szczepieniu przeciw COVID-19. Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a także zobowiązany jest chronić życie i zdrowie pracowników (art. 94 pkt 4 oraz art. 207 § 2 kp). Jednocześnie odpowiada za bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu.

Zapamiętaj!

W obecnej sytuacji epidemicznej do środków bezpieczeństwa i ochrony należy zaliczyć: maseczki, maski ochronne, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, a także testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Kiedy obowiązkowy test na COVID-19?

Dyrektor może zasugerować wykonanie testu na koronawirusa, gdy podejmie uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia pracownika, jeśli zaobserwował u niego objawy typowe dla tej choroby. Jeśli ma wątpliwości co do stanu zdrowia nauczyciela, może skierować go na badanie do lekarza i dopiero on, jeżeli uzna to za zasadne, powinien skierować go na zrobienie testu. W razie odmowy poddania się badaniom należy zawiadomić Państwowego Inspektora Sanitarnego o potencjalnym ryzyku choroby u danego pracownika. Po przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu potrzebnych informacji sanepid może nakazać pobranie wymazu od pracownika. Powiatowy inspektor sanitarny ma możliwość wydania decyzji w trybie natychmiastowej wykonalności.

Pracownik nie musi udostępnić wyniku testu

Dyrektor powinien pozostawić nauczycielom swobodę podjęcia decyzji o udziale w testach. Chociaż jego celem jako pracodawcy jest zapobieganie ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w przedszkolu. Aby podjąć skuteczne działania w tym zakresie, dyrektor powinien poznać wynik testu. Udział nauczycieli w zorganizowanych dla nich badaniach nie może obligować ich do przekazania dyrektorowi informacji na temat wyniku testu. Nie ma przepisów, które nakazywałyby pracownikowi udostępnienie ich pracodawcy. Wynik testu stanowi informację na temat stanu zdrowia pracownika, należącą do szczególnej kategorii danych osobowych. Dane takie pracodawca co do zasady może przetwarzać za zgodą samego pracownika.

Z tego powodu nie może wymagać zrobienia testu ani pytać o jego wynik. Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawca nie posiada bezpośredniego umocowania do zmuszenia pracownika do wykonania testu na COVID-19.

Odmowa pracownika bez kary porządkowej

Pracownik może nie zgodzić się na wykonanie zaleconego przez przełożonego badania w kierunku COVID-19. Co istotne, nie może ponieść żadnych negatywnych konsekwencji ze strony pracodawcy. Wiele wątpliwości budzi nakazanie pracownikowi przeprowadzenia testu, dlatego również nakładanie kar porządkowych może zostać uznane za niezgodne z prawem.

Zaprezentowane rozwiązanie ma zastosowanie także w przedszkolach niepublicznych i innych niepublicznych formach wychowania przedszkolnego.

Autor: Bożena Winczewska w latach 1995–2007 dyrektor Wydziału Wychowania i Kształcenia Specjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie
Słowa kluczowe:
test na koronawirusa