Deklaracja/wniosek rodziców o otwarcie przedszkola

Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz

Data aktualizacji dokumentu: 31 marca 2021
Deklaracja/wniosek rodziców o otwarcie przedszkola

Na podstawie § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, rodzice dzieci przedszkolnych mogą złożyć wniosek o zapewnienie dzieciom opieki w okresie ograniczenia funkcjonowania placówek wychowania przedszkolnego. Jakich zatem danych można żądać od rodziców/opiekunów prawnych dziecka by było to zgodne z przepisami?

Zgodnie z ustawą – Prawo Oświatowe dyrektor przedszkola i innej formy wychowania przedszkolnego może - na etapie postępowania rekrutacyjnego - pozyskać od rodziców/opiekunów prawnych dziecka następujące dane osobowe:

1)     Imię i nazwisko,

2)     Adres zamieszkania,

3)     Adres poczty elektronicznej i numeru telefonu.

Zasady pozyskiwania i przetwarzania danych

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem RODO dane osobowe muszą być m.in.:

• przetwarzane zgodnie z prawem, rzetelnie i w sposób przejrzysty dla osoby, której dane dotyczą („zgodność z prawem, rzetelność i przejrzystość”);
  • zbierane w konkretnych, wyraźnych i prawnie uzasadnionych celach i nieprzetwarzane dalej w sposób niezgodny z tymi celami.
Zapamiętaj!

DANE OSOBOWE W PRZEDSZKOLU – UWAGA NA SANKCJE PRAWNE! (SPRAWDŹ)

Z kolei przetwarzanie jest zgodne z prawem wyłącznie w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków:

1)     osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów;

2)     przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;

3)     przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze;

4)     przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;

5)     przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;

6)     przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.

Z powyższego wynika, że dyrektor placówki wychowania przedszkolnego ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom osób uprawnionych na mocy ww. rozporządzenia, które złożą w tym celu stosowny wniosek, ale nie ma uprawnień by weryfikować prawdziwość danych złożonych we wniosku. W mojej ocenie dyrektor jest uprawniony od odebrania od rodziców ogólnego oświadczenia dotyczącego spełnienia przesłanek otwarcia dla nich przedszkola (wzór wniosku dostępny w Poradniku).

Podstawa prawna:
Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz