Szczepienia przeciwko koronawirusowi dla wszystkich pracowników przedszkoli

Data aktualizacji dokumentu: 29 marca 2021
Dokument archiwalny
Szczepienia przeciwko koronawirusowi dla wszystkich pracowników przedszkoli

Obecnie w ramach Narodowego Programu Szczepień ze szczepień przeciwko koronawirusowi mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni szkół i przedszkoli. Sprawdź, kto jeszcze jest objęty programem szczepień ochronnych.

Od 23 lutego 2021 r. ze szczepień mogą skorzystać:

• nauczyciele;
  • wychowawcy;
  • inni pracownicy pedagogiczni;
  • osoby, o których mowa w art. 15 Prawa oświatowego;
  • pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy;
  • inne osoby zatrudnione w wyżej wymienionych jednostkach;
  • nauczyciele skierowani do pracy za granicą;
  • instruktorzy praktycznej nauki zawodu prowadzący zajęcia praktyczne,”
  • – w ramach etapu „I”.

Szczepienie nie dla zleceniobiorców

Prawo do szczepień w ramach tego etapu przysługuje zatem również pracownikom niepedagogicznym szkoły, przedszkola i placówki oświatowej. Ustawodawca posłużył się w stosunku do pracowników niepedagogicznych pojęciem „zatrudnione”, co w polskim prawie oznacza, że są to osoby pozostające w stosunku pracy. Takie sformułowanie przepisów rozporządzenia wyklucza z I etapu szczepień osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, jak i osoby prowadzące szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które nie są nauczycielami i nie prowadzą zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Być może jest to ewidentne przeoczenie prawodawcy i jest to sprzeczne z ratio legis wprowadzanych zmian do harmonogramu szczepień. Przepis jednakże odnosi się do osób zatrudnionych. To wyklucza z I etapu szczepień osoby prowadzące szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które nie są nauczycielami i nie pozostają w zatrudnieniu w prowadzonej jednostce oświatowej.

Zapamiętaj!

Osoba prowadząca przedszkole, która jest dyrektorem przedszkola, ale nie prowadzi zajęć dydaktycznych z wychowankami – nie podlega szczepieniu przeciwko COVID-19 w ramach I etapu szczepień. Nie jest bowiem zatrudniona w przedszkolu. Może zostać zaszczepiona w etapie zgodnie z wiekiem.

Podstawa prawna:
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 2316 ze zm.) – § 28a ust.1 pkt 10.
Autor: Joanna Swadźba prawnik, wieloletni pracownik administracji rządowej i samorządowej, specjalista prawa oświatowego i socjalnego