Aktualizacja statutu przedszkola – komu trzeba udostępnić obowiązujący dokument?

Data aktualizacji dokumentu: 28 kwietnia 2021

Dowiedz się, czy aktualizując statut przedszkola należy go przedstawić do wglądu kuratorium i urzędowi miasta.

Obowiązek przekazania statutu przedszkola po wprowadzeniu do niego zmian do jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej ewidencje niepublicznych szkół i placówek wynika z art. 168 ust. 13 UPO. Przepis ten nakłada na organ prowadzący niepubliczne przedszkole obowiązek stałego aktualizowania danych. Osoba prowadząca przedszkole jest obowiązana zgłosić w ciągu 14 dni podmiotowi prowadzącemu ewidencję niepublicznych szkół i placówek zmiany w danych zawartych w zgłoszeniu, powstałe po wpisie do ewidencji. Zgłoszenie do ewidencji zawiera m.in. statut – art. 168 ust. 4 pkt 4 UPO. Wobec tego wprowadzenie zmian do statutu powoduje zmianę danych zawartych w zgłoszeniu.

Obowiązek przekazania statutu przedszkola wynika natomiast z przepisów dotyczących kompetencji organu nadzoru pedagogicznego. Zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 1 UPO nadzór pedagogiczny polega na obserwowaniu, analizowaniu i ocenianiu przebiegu procesów kształcenia i wychowania oraz efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek. Zgodnie zaś z art. 55 ust. 2 pkt 4 UPO w zakresie sprawowanego nadzoru nadzorowi podlega przestrzeganie statutu szkoły lub placówki. Sprawowanie nadzoru pedagogicznego w zakresie obserwowania, analizowania i oceniania oraz przestrzegania statutu wymaga jego znajomości.

Zapamiętaj!

Znowelizowany statut należy przekazać do:

• jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej ewidencję szkół i placówek niepublicznych (urząd miasta),
  • organu sprawującego nadzór pedagogiczny (kuratorium oświaty).

Obowiązek ten wynika odpowiednio z art. 55 ust. 1 i ust. 2 pkt 4, art. 168 ust. 13 UPO.

Podstawa prawna:
Autor: Marta Wysocka prawnik, specjalista prawa oświatowego