Oddział z liczbą dzieci powyżej 25

Data aktualizacji dokumentu: 21 września 2021
d9b775b485e0f688f347930e7ec6fc5cbf817560-xlarge (2)

Pytanie: Od września zostanie powierzone mi stanowisko dyrektora przedszkola. Obecny dyrektor w ramach zakończonej rekrutacji otworzył m.in. dwa oddziały dzieci 6-letnich, każdy 26-osobowy. Przy czym w jednym z nich jest 26 dzieci, w tym dwoje z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczyciel współorganizujący. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź: Zgodnie z przepisami liczba dzieci w oddziale przedszkolnym przedszkola publicznego nie może być większa niż 25. Oddział ten ma obejmować dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności.

Za zgodą organu prowadzącego można zatrudnić dla dzieci niepełnosprawnych nauczyciela mającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia tych uczniów (nauczyciela współorganizującego).

Gdyby powstał oddział integracyjny w przedszkolu ogólnodostępnym, to liczba dzieci nie mogłaby przekroczyć 20, w tym nie więcej niż 5 przedszkolaków niepełnosprawnych (minimum 1 dziecko niepełnosprawne).

Zapamiętaj!

Nie ma podstaw prawnych do przekroczenia liczebności 25 dzieci w oddziale przedszkolnym.

Omówione regulacje mogą być także stosowane w przedszkolach niepublicznych i innych niepublicznych formach wychowania przedszkolnego.

Autor: Leszek Zaleśny ekspert w zakresie prawa oświatowego wieloletni starszy wizytator kuratorium oświaty, wicedyrektor publicznego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie
Słowa kluczowe:
liczebność oddziałów