Czym zajęcia korekcyjno-kompensacyjne różnią się od terapii pedagogicznej?

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Data aktualizacji dokumentu: 31 października 2023
Czym się różnią zajęcia korekcyjno-kompensacyjne od terapii pedagogicznej?

Zalecenie zorganizowania dla dziecka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych zwykle nie budzi wątpliwości wśród dyrektorów i nauczycieli. Zdarza się jednak, że poradnia wskazuje na konieczność prowadzenia terapii pedagogicznej. Wówczas pojawia się pytanie – czym się różnią zajęcia korekcyjno-kompensacyjne od terapii pedagogicznej? Sprawdź, czy są to te same zajęcia o różnych nazwach czy raczej dwa różne rodzaje zajęć specjalistycznych? W niniejszym artykule ekspert wyjaśnia czy istnieje różnica pomiędzy zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi a zajęciami z terapii pedagogicznej prowadzonymi w przedszkolu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie są główne różnice między terapią pedagogiczną a zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi?
  • Czym dokładnie są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i jakie mają cele?
  • Jakie są praktyczne różnice między terapią pedagogiczną a zajęciami rewalidacyjnymi?
  • Jakie są główne zadania terapeuty pedagogicznego?
  • Jakie formy wsparcia zaleca się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi?

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówek oświatowych.