Niepełnosprawne dziecko z orzeczeniem w przedszkolu ogólnodostępnym

Katarzyna Lewandowska-Staroń

Autor: Katarzyna Lewandowska-Staroń

Data aktualizacji dokumentu: 23 kwietnia 2024
terapia 2

Sprawdź, czy dyrektor publicznego przedszkola ogólnodostępnego musi przyjąć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, jeżeli w orzeczeniu tym jako najkorzystniejszą formę kształcenia wskazano przedszkole specjalne. Dowiedz się, czy brak odpowiednich specjalistów i warunków, by zapewnić dziecku z niepełnosprawnością odpowiednie kształcenie, może być przyczyną odmowy przyjęcia takiego dziecka do placówki wychowania przedszkolnego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Z czym wiąże się posiadanie przez dziecka orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego?
  • Czy przedszkole ma obowiązek przyjąć dziecko z orzeczeniem w trakcie roku szkolnego?
  • Czy przedszkole ma obowiązek przyjąć dziecko z orzeczeniem w ramach rekrutacji?
  • Czy przedszkole może odmówić przyjęcia dziecka z orzeczeniem z powodu braku specjalistów?
  • Czy przedszkole może odmówić przyjęcia dziecka z orzeczeniem z powodu niespełnienia warunków do realizacji zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego?

Katarzyna Lewandowska-Staroń

Autor: Katarzyna Lewandowska-Staroń

Pracownik nadzoru pedagogicznego, specjalista ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych, dostępności, trener oświaty i kompetencji miękkich, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, egzaminator z listy OKE Warszawa, trener wspomagania w rozwoju kompetencji kluczowych, terapeuta pedagogiczny, nauczyciel języka polskiego, niemieckiego, historii, edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, pedagog opiekuńczo – wychowawczy.
Słowa kluczowe:
dziecko z orzeczeniem