Współpraca ze związkami zawodowymi na nowych zasadach

Dariusz Dwojewski

Autor: Dariusz Dwojewski

Data aktualizacji dokumentu: 30 stycznia 2019
Dokument archiwalny
AdobeStock_61318282

Obecnie prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje każdemu, kto wykonuje pracę zarobkową. Obwiązują nowe zasady weryfikacji uprawnień organizacji związkowej, zmodyfikowano reguły współdziałania pracodawców z organizacjami związkowymi. To wszystko przekłada się na relacje dyrektora przedszkola z organizacjami związkowymi. Dowiedz się, jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi w przedszkolu.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Kiedy organizacji związkowej przysługują ustawowe uprawnienia związkowe.
  • Jakie organizacje związkowe funkcjonują w jednostkach oświatowych.
  • Który związek zawodowy jest reprezentatywny w rozumieniu przepisów.
  • Jakich informacji muszą udzielać związki zawodowe dyrektorowi przedszkola.
  • Czy informacja o liczbie członków może zostać skontrolowana.
  • Jakie regulaminu obowiązujące w przedszkolu trzeba skonsultować ze związkami zawodowymi.
  • Czy ze związkami zawodowymi trzeba prowadzić konsultacje w zakresie arkuszy organizacyjnych.
  • W jaki sposób należy wprowadzić zmiany do regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych, jeżeli dyrektor nie otrzymuje z żadnej organizacji związkowej informacji o przynależących do niej pracownikach.
  • Czy organizacja związkowa może zażądać od dyrektora przedszkola przedstawienia planu urlopowego w celu sprawdzenia czy plan został sporządzony i czy pracownicy zostali o tym poinformowani.
  • Czy zmiana treści regulaminu wynagradzania w przedszkolu wymaga uzgodnienia organizacjami związkowymi działającymi w placówce, jeżeli wynika z wprowadzenia nowych grup i stawek wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów.
  • Czy przyznanie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla dyrektora przedszkola należy uzgodnić ze związkiem zawodowym.
  • Czy związek zawodowy może nie zgodzić się z treścią arkusza organizacyjnego przedszkola i wydać dyrektorowi zalecenia dotyczące zmian.