26 świadczeń finansowych wypłacanych pracownikom przedszkoli

Data aktualizacji dokumentu: 8 kwietnia 2019
Dokument archiwalny
AdobeStock_117784175

Zasady wynagradzania i rodzaje świadczeń finansowych dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w przedszkolach publicznych wynikają wprost z przepisów, dlatego dyrektor nie ma tu praktycznie żadnej swobody w zakresie decydowania, czy i jakie świadczenie zostanie przyznane. Inaczej jest w placówkach niepublicznych – tu kwestie płacowe dla wszystkich pracowników określa regulamin wynagradzania, umowa o pracę lub inne dokumenty wewnętrzne. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, finansując określone świadczenie z dotacji, bo nie każdy wydatek będzie zgodny z zasadami jej przeznaczania. Sprawdź, jakie świadczenia finansowe można wypłacić pracownikom przedszkola.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Na jakich zasadach nauczycielom przedszkola przysługuje dodatek za wysługę lat.
  • Jakie okresy zatrudnienia uwzględnia się przy dodatku za wysługę lat.
  • Jak obliczyć dodatek za wysługę lat przy zatrudnieniu w kilku miejscach pracy.
  • W jakim celu nauczyciel wskazuje podstawowe miejsce pracy.
  • Jaki wpływ na prawo do dodatku za wysługę lat ma wymiar zatrudnienia nauczyciela.
  • Od czego zależy termin wypłaty wyższego dodatku za wysługę lat.
  • Co z wypłatą dodatku w czasie choroby.
  • Na jakich zasadach nauczycielom przedszkoli przysługuje dodatek motywacyjny.
  • Kto określa szczegóły dotyczące wypłaty dodatku motywacyjnego.
  • Czy dyrektor przedszkola może sam ustalać stawki dodatku motywacyjnego.
  • Czy dodatek motywacyjny ma charakter roszczeniowy.
  • Czy przyznanie dodatku motywacyjnego wymaga konsultacji ze związkami zawodowymi.
  • Czy dodatek motywacyjny uwzględnia się w zasiłku chorobowym.
  • Jakie są zasady przyznawania nauczycielom przedszkoli dodatku funkcyjnego.
  • Kto i w jakim dokumencie określa szczegółowe zasady wypłaty dodatku funkcyjnego.
  • Czy dodatek funkcyjny wlicza się do wynagrodzenia urlopowego.
  • Czy dodatek za warunki pracy może być ustalany widełkowo.
  • Jakie są zasady wypłacania nauczycielom przedszkoli wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
  • Czy nauczyciel przedszkola ma prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe.
  • Jak obliczyć wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową zgodnie ze stawką osobistego zaszeregowania. Jakie są zasady przyznawania nauczycielom przedszkoli nagród za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
  • Jakie są warunki wypłaty nagrody jubileuszowej w przedszkolu.
  • Kiedy przysługuje odprawa organizacyjna w przedszkolu.
  • Kiedy przysługuje odprawa za utratę zdolności do pracy.
  • Jakie są zasady wypłaty odprawy dla nauczyciela religii w przedszkolu
  • Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej.
  • Komu przysługuje specjalna ratyfikacja pieniężna.
  • Jakie są zasady wypłaty dodatku za wieloletnią pracę dla pracowników przedszkoli
  • Jakie są zasady wypłaty nagrody jubileuszowej pracownikowi przedszkola.
  • Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej dla pracowników przedszkola.
  • Kiedy pracownik samorządowy ma prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
  • Jakie inne, fakultatywne świadczenia można wypłacić pracownikom przedszkoli.
  • W jakim przypadku pracownik samorządowy ma prawo do dodatku funkcyjnego.
  • Jakie są zasady wypłaty premii pracownikom przedszkoli.
  • Jakie nagrody można wypłacić pracownikom przedszkola.
  • Jakie są warunki wypłaty odprawy emerytalno-rentowej dla pracowników przedszkoli niepublicznych.
  • Jakie są zasady wypłaty odprawy pośmiertnej dla pracowników przedszkoli niepublicznych.
  • Kiedy pracownik przedszkola niepublicznego ma prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
  • Kiedy pracownikowi przedszkola niepublicznego wypłaca się dodatek za pracę w porze nocnej.
  • Kiedy pracownikowi przedszkola niepublicznego wypłaca się dodatek za pracę w niedziele i święta.
  • Jakie dodatkowe świadczenia można przyznać pracownikom przedszkola niepublicznego.