Rodzic informuje o specjalnej diecie dziecka

Data aktualizacji dokumentu: 27 kwietnia 2023
W przepisach trudno znaleźć regulacje na temat żywienia dziecka z alergią pokarmową lub dziecka, wobec którego rodzice stosują dietę eliminacyjną.

W przepisach trudno znaleźć regulacje na temat żywienia dziecka z alergią pokarmową lub dziecka, wobec którego rodzice stosują dietę eliminacyjną. Jedyną regulacją, która odnosi się do przypadku, gdy dziecko stosuje określoną dietę, jest art. 155 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, dalej: UPO, zgodnie z którym w celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, publicznej szkole i publicznej placówce odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka. Z przepisu tego wywnioskować można jedynie, że dyrektor przedszkola powinien mieć na uwadze informacje uzyskane od rodziców dziecka. Jeżeli zatem przedszkole zostało poinformowane o stosowanej przez dziecko diecie, to nie może narażać jego zdrowia, podając mu produkty, które z różnych powodów nie będą przez dziecko tolerowane.

Słowa kluczowe:
Dieta