wicedyrektor szkoły

75d27f270e54f25d2e1999590a4304345f50e17f-xlarge

Nauczyciel może zastępować dyrektora tylko wtedy, gdy nie ma zastępcy

Jeżeli w zespole szkolno-przedszkolnym jest stanowisko wicedyrektora, to nawet gdy urzęduje on w przedszkolu, nie ma podstaw do wyznaczania nauczyciela na zastępstwo za nieobecnego dyrektora zespołu. Jego obowiązki powinien przejąć wicedyrektor ds. przedszkolnych.

W przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący (art. 69 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe). Oznacza to tyle, że w każdej placówce oświatowej powinno być zorganizowane stałe zastępstwo.

Placówka nie może zostać bez „kierownika”

Tam gdzie jest utworzone stanowisko wicedyrektora, stałe zastępstwo sprawuje właśnie wicedyrektor, a tam gdzie takiego stanowiska nie ma – inny nauczyciel wyznaczony do stałego zastępstwa przez organ prowadzący. W praktyce to dyrektor wskazuje nauczyciela na swojego czasowego zastępcę, a organ prowadzący zatwierdza tę kandydaturę i formalnie wyznacza zastępstwo. Takiego nauczyciela stale zastępującego dyrektora określa się potocznie mianem „społecznego wicedyrektora”, gdyż nominalnie nie zajmuje on takiego stanowiska.

Nauczyciel społecznym zastępcą, gdy nie ma formalnego zastępcy…

Może zdarzyć się jednak sytuacja, gdy nieobecny jest dyrektor, a zastępstwa nie może też sprawować wicedyrektor, bo także jest nieobecny. W takim wypadku doraźnie można zastępstwo powierzyć innemu nauczycielowi, ale możliwe jest to tylko wtedy, gdy w pracy nie ma też wicedyrektora. Absolutnie nie ma podstaw do wyznaczania zastępstwa za dyrektora, w sytuacji gdy ten jest nieobecny, ale w pracy jest wicedyrektor, bo to on ma zastępować dyrektora – patrz przykład.