Informacja o gotowości szkolnej – w roku 2023/2024 na nowym druku

Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 14 sierpnia 2023
Informacja o gotowości szkolnej – w roku 2023/2024 na nowym druku

Nowe rozporządzenie MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków zawiera przepisy dotyczące informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, czy dotychczasowe rozwiązania uległy zmianie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Rodzice, których dzieci muszą otrzymać informację o gotowości szkolnej w kwietniu 2024 r.?
  • Czy przedszkole musi przygotować informację o gotowości szkolnej dla pięciolatków?
  • Na jakim druku nauczyciele przygotowują informację o gotowości szkolnej?

Informacja o gotowości szkolnej w roku 2023/2024 – dla których dzieci?

Zgodnie z § 5 ust. 2–3 rozporządzenia MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej wydaje się rodzicom dziecka:

• spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego lub
  • dziecka, które może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

W przypadku dziecka mogącego podjąć naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat, informację tę wydaje się na wniosek rodziców złożony nie później niż do 30 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

Powyższe oznacza, że nowe rozporządzenie powtarza wcześniej obowiązujące przepisy. Rodzice dzieci pięcioletnich, którzy do końca wrzenia 2023 r. złożą wniosek o wydanie informacji o gotowości szkolnej, otrzymają ten dokument. Brak wniosku będzie równoznaczny z brakiem obowiązku wydania go przez przedszkole.

Nowy druk informacji o gotowości szkolnej

Wejście w życie nowego rozporządzenia oznacza także zmianę numeru druku informacji o gotowości szkolnej. W kwietniu 2024 r. informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej należy wydać na druku według wzoru nr 82 określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

Informacja o gotowości szkolnej – do końca kwietnia

Nowe przepisy nie zmieniają zasad wydawania informacji o gotowości szkolnej. Informację wydaje się na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Dokument należy przekazać rodzicom do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

Przedszkola niepubliczne, punkty przedszkolne

Artykuł dotyczy również przedszkoli niepublicznych oraz publicznych i niepublicznych punktów przedszkolnych, a także publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, w których zorganizowano oddział przedszkolny.

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.