Rok szkolny 2023/2024 w przedszkolach publicznych i niepublicznych – poznaj zmiany w przepisach prawa oświatowego

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 1 września 2023
  Rok szkolny 2023/2024 w przedszkolach publicznych i niepublicznych – poznaj zmiany w przepisach prawa oświatowego

Nowy rok szkolny 2023/2024 niesie ze sobą wiele zmian w przepisach prawa oświatowego. Nie wszystkie jednak odnoszą się do przedszkoli. Sprawdź wykaz zmian w prawie na rok szkolny 2023/2024 w przedszkolach publicznych. Dowiedz się, które nowości nie dotyczą przedszkoli.

Czy wiesz, jakie zmiany w przepisach prawa oświatowego czekają przedszkola w roku szkolnym 2023/2024? Zastanawiasz się, które nowości dotyczą bezpośrednio Twojego przedszkola, a które nie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

1. Zakaz seksualizacji dzieci (Lex Czarnek 3.0)

W przedszkolach i szkołach podstawowych wprowadzono zakaz działania stowarzyszeń promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci. Stowarzyszenia, które mają prowadzić zajęcia, muszą dostarczyć informacje o swojej działalności i wykorzystywanych do zajęć materiałach dyrektorowi przedszkola. Dyrektor przed dopuszczeniem ich musi zebrać opinie rady przedszkola, rady pedagogicznej i rady rodziców. Opinie są wiążące.

2. Wzmocnienie nadzoru pedagogicznego nad szkołami niepublicznymi

Kurator oświaty może wydać polecenie usunięcia stwierdzonych przez naruszeń prawa w szkołach niepublicznych. Nieusunięcie naruszeń może skutkować wykreśleniem przedszkola z rejestru placówek niepublicznych.

3. Mniej godzin dostępności dla nauczycieli pracujących kilka godzin

Od 6 września 2023 r. nauczyciele prowadzący w przedszkolu mniej niż 6 godzin zajęć tygodniowo realizują godzinę dostępności w wymiarze ustalonym przez dyrektora przedszkola. Może być to wymiar niższy niż jedna godzina co dwa tygodnie.

4. Papierowe legitymacje przedszkolne mogą być wydawane tylko do 12 lipca 2024 r.

Papierowe legitymacje przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością będą wydawane do 12 lipca 2024 r. Po tej dacie dla dzieci z niepełnosprawnością wydawane będą . Zamiast tego wydawane będą e-legitymacje oraz mLegitymacje.

5. Nowy wzór informacji o gotowości szkolnej

W kwietniu 2024 r. informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej należy wydać na druku według wzoru nr 82 określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

6. Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

Nauczyciele przedszkoli będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę od 2024 r. Emerytury będą wyliczane według nowych zasad (tj. z uwzględnieniem kwoty składek zgromadzonych na koncie emerytalnym, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz środków z OFE).

7. Nagroda specjalna dla nauczycieli

Z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu w dniu 20 września 2023 r. otrzymają nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł brutto. Nagrody nie otrzymają nauczyciele, którzy w okresie od 1 września 2023 r. do 20 września 2023 r. przebywali nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym.

8. Zmiany w arkuszach organizacyjnych

Arkusz organizacyjny nie wymaga już wyodrębniania nauczycieli ze względu na stopnie awansu. Nie trzeba jednak zmieniać zatwierdzonych już arkuszy organizacyjnych przedszkola na rok 2023/2024.

9. Brak możliwości zwiększania oddziałów o dzieci z Ukrainy

W roku szkolnym 2023/2024 do oddziału przedszkolnego nie można przyjąć do oddziału więcej niż 25 dzieci. Oddziały, których liczebność została zwiększona w latach szkolnych 2021/2022 i 2022/2023, mogą funkcjonować w zwiększonej liczbie do ukończenia korzystania z wychowania przedszkolnego.

10. Wprowadzenie Standardów Ochrony Małoletnich

Do 15 lutego 2024 r. każda placówka oświatowa, w tym przedszkole publiczne i niepubliczne, musi opracować i wdrożyć Standardy Ochrony Małoletnich.

11. Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli w przedszkolu, do którego uczęszczają dzieci z Ukrainy

Jeśli więc przedszkola uczęszcza dziecko z Ukrainy, które przybyło do Polski w związku z konfliktem zbrojnym (czyli 24 lutego 2022 r. lub później), to nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym może pracować w przedszkolu bez konsekwencji w postaci zawieszenia świadczenia kompensacyjnego bez względu na przychód.

12. Awans zawodowy dla nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego

Od 1 września 2023 r. awans zawodowy może odbywać także nauczyciel zatrudniony bez przygotowania pedagogicznego zatrudniony w trybie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela.

13. Krótszy okres oceny pracy niektórych nauczycieli

Okres, za który dokonywana jest ocena pracy nauczyciela mianowanego:

  • w publicznej placówce doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, publicznej placówce doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych, publicznej placówce doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych, lub publicznej placówce doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym, lub
  • skierowanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do pracy w szkołach europejskich, lub
  • zatrudnionych na stanowisku, na którym są wymagane kwalifikacje pedagogiczne, lub
  • urlopowanych lub zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy

wynosi nie mniej niż 9 miesięcy.

Które zmiany w prawie nie dotyczą przedszkoli i zatrudnionych w nich nauczycieli?

Warto wyjaśnić, że niektóre ważne zmiany w prawie nie mają zastosowania do nauczycieli przedszkoli. O ile część nie ma zastosowania ze względu na specyfikę pracy placówek wychowania przedszkolnego, o tyle niektóre wykluczenia są uznawane za kontrowersyjne. O których nowościach mowa?

  • Zwiększony limit godzin ponadwymiarowych – limit godzin ponadwymiarowych mogą przekroczyć tylko nauczyciele szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia.
  • Bon na zakup laptopa – wsparcie w wysokości 2500 zł otrzymają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.
Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1088).
  • Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900).
  • Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1672).
  • Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606) (wchodzi w życie 15 lutego 2024 r.).
  • Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 103).
  • Rozporządzenie MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2023 r. poz. 1120).
Autor: Opracowanie: Marta Wysocka
Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Słowa kluczowe:
rok szkolny 2023/2024
Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.
Dodano: 23.04.2024

Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin