Będzie wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Autor: Michał Kowalski

Data aktualizacji dokumentu: 11 września 2023
  Będzie wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

W ostatnim tygodniu sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano ustawę 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Jedną z ważniejszych wprowadzonych zmian jest przywrócenie wcześniejszej emerytury dla nauczycieli od 2024 roku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Kiedy nauczyciele będą mogli skorzystać z nowych przepisów dotyczących wcześniejszej emerytury?
  • Jakie są kryteria wiekowe dla nauczycieli, którzy chcą przejść na wcześniejszą emeryturę?
  • Czy podjęcie pracy przez nauczyciela po przejściu na wcześniejszą emeryturę wpłynie na jej zawieszenie?
  • Czy artykuł dotyczy również nauczycieli pracujących w przedszkolach niepublicznych i punktach przedszkolnych?

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.