Nauczyciele przedszkoli bez bonu na zakup laptopa

Data aktualizacji dokumentu: 26 lipca 2023
Nauczyciele przedszkoli bez bonu na zakup laptopa

Podpisana przez Prezydenta ustawa z 7 lipca 2023 r. o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli nie przewiduje przekazania bonów na zakup laptopa nauczycielom przedszkoli. Sprawdź, kto otrzyma 2500 zł na zakup sprzętu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Którzy nauczyciele otrzymają bon na zakup laptopa?
  • Którym nauczycielom nie przysługuje bon na zakup laptopa?

Kto otrzyma bon na zakup laptopa?

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli wskazuje dwie grupy objętych wsparciem sfinansowanym ze środków publicznych. Będą to:

• uczniowie klasy IV publicznej i niepublicznej szkoły podstawowej oraz uczniom publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowe
  • nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Poprawka dotycząca nauczycieli przedszkoli została odrzucona

W toku prac legislacyjnych nad projektem omawianej ustawy zgłoszono poprawkę, która miała na celu włączenia do grupy uprawnionych do otrzymania bonu także nauczycieli przedszkoli. Poprawka ta została jednak odrzucona. Ostatecznie, zgodnie z podpisaną przez Prezydenta ustawą, ostatecznie, że bon na laptopa nie będzie przysługiwał nauczycielom wychowania przedszkolnego.

Bonu nie otrzymają także nauczyciele na urlopie dla poratowania zdrowia i zasiłku rehabilitacyjnym

Z prawa do otrzymania bonu wykluczono także pewną grupę nauczycieli szkolnych. Dofinansowania do zakupu sprzętu nie otrzyma bowiem nauczyciel, który:

• pozostaje w stanie nieczynnym, przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia,
  • jest zawieszony w pełnieniu obowiązków na podstawie art. 85t ust. 1–3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela,
  • przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni,
  • jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.
Autor: Opracowanie: Marta Wysocka
Słowa kluczowe: