Zmniejszenie pensum na wniosek nauczyciela mianowanego oznacza utratę zatrudnienia przez mianowanie

Agnieszka Rumik-Smolarz

Autor: Agnieszka Rumik-Smolarz

Data aktualizacji dokumentu: 30 września 2019
Dokument archiwalny
AdobeStock_203534487

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można zmniejszyć wymiar zatrudnienia tylko w razie zaistnienia 3 przesłanek. Jest także możliwa odwrotna sytuacja tj. gdy nauczyciel sam wystąpi z prośbą o zmniejszenie pensum np. z powodów osobistych. W takim przypadku nauczyciel straci jednak zatrudnienie przez mianowania, gdyż dyrektor będzie musiał rozwiązać z nim stosunek pracy i zawrzeć nowy – na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Poznaj te i inne warunki modyfikacji treści stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie jest 7 warunków, od których spełnienia zależy zatrudnienie przez mianowanie.
  • Kiedy umowa o pracę może się przekształcić w mianowanie.
  • Czy mianowanie daje większą stabilność zatrudnienia niż umowa o pracę.
  • Jakie 3 warunki muszą być spełnione by możliwe było zmniejszenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela mianowanego.
  • Czy możliwe jest utrzymanie mianowania mimo braku pełnego etatu.
  • Czy nauczyciel może sam wystąpić z wnioskiem o obniżenie pensum.