Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego – odwołanie 1 lipca 2023 r.

Data aktualizacji dokumentu: 1 lipca 2023
Minister Zdrowia zniesie stan zagrożenia epidemicznego – odwołanie 1 lipca 2023 r.

W dniu 1 lipca 2023 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. O odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju zawnioskował GIS. Sprawdź, jakie są praktyczne skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy nastąpiło odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego?
  • Jakie są skutki odwołania stanu epidemicznego?
  • Do kiedy trzeba wykonać badania okresowe pracowników?
  • Do kiedy ważne są szkolenia BHP?
  • Co z przepisami o udzieleniu zaległego urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika?

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nastąpiło 1 lipca 2023 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego stan zagrożenia epidemicznego został odwołany 1 lipca 2023 r.

Praktyczne skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

Obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego oznaczało wyłączenie stosowania niektórych przepisów bądź dawało pracodawcom możliwość stosowania rozwiązań nieobowiązujących po jego odwołaniu. Poniżej wskazano, o jakie obszary działania pracodawcy chodzi.

Badania profilaktyczne wykonane przez lekarza profilaktyka przed 7 marca 2020 r.

Nastąpi powrót do obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników, których obowiązek wykonywania był zawieszony na czas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Orzeczenia wykonane przed 7 marca 2020 r., których termin ważności upłynąłby w okresie stanu zagrożenia albo stanu epidemii, zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Skoro więc stan zagrożenia epidemicznego został odwołany z dniem 1 lipca 2023 r., to badania trzeba wykonać do 27 grudnia 2023 r.

Badania wstępne lub kontrolne wykonane przez innego lekarza niż profilaktyk

Orzeczenia wydane przez innego lekarza niż lekarz profilaktyk, z którym pracodawca zawarł umowę o profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownika zachowują ważność nie dłużej niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii.

Szkolenia BHP

Ważność wstępnych i okresowych szkoleń bhp, która upływa:

  • w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
  • w okresie 30 dni od dnia zakończenia tych stanów,

została wydłużona do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z tym, że stan zagrożenia epidemicznego został odwołany z dniem 1 lipca 2023 r., szkolenia zachowają ważność do 30 sierpnia 2023 r.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności

Orzeczenia o niepełnosprawności zachowują ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Skoro stan zagrożenia epidemicznego został odwołany z dniem 1 lipca 2023 r., orzeczenia zachowają ważność do 30 sierpnia 2023 r.

Czasowe zawieszenie fikcji doręczenia

Zawieszenie fikcji doręczenia przestanie obowiązywać do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19. Skoro stan zagrożenia epidemicznego został odwołany z dniem 1 lipca 2023 r., przepisy o zawieszeniu fikcji doręczenia przestaną obowiązywać 15 lipca 2023 r.

Przepisy covidowe, które przestaną obowiązywać wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego

Do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 obowiązują przepisy przewidujące:

  • ograniczenia wysokości odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych przewidzianych do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy,
  • udzielenia urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów,
  • możliwości wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji.
Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 2095) – art. 12a, art. 12e, art. 15gc, art. 15h.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2023 r., poz. 1118).
  • Autor: Opracowanie: Marta Wysocka
    Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.
    Dodano: 23.04.2024

    Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.

    Pokaż listę wydań

    Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin