Dyrektorzy przedszkoli mogą aplikować o środki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Data aktualizacji dokumentu: 21 lipca 2023

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano informacje dotyczące możliwości aplikowania o środki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. O wsparcie może aplikować dyrektor przedszkola i dyrektor szkoły, w której działają oddziały przedszkolne. Aplikować mogą zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne. W naborze na 2024 i 2025 rok mogą także wziąć udział osoby kierujące inną formą wychowania przedszkolnego (czyli punktem przedszkolnym lub zespołem wychowania przedszkolnego).

Na co można przeznaczyć środki otrzymane w ramach programu?

Środki mogą być przeznaczone na:

• zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku (w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze wydanie czy wznowienie książki;
  • realizację działań promujących czytelnictwo, w tym zakup książek będących nagrodami książkowymi dla dzieci biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo, organizację spotkań autorskich i konkursów.

Środków nie można przeznaczyć na zakup materiałów edukacyjnych i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli, a także zakup wyposażenia do przedszkola (kocyki, bidony, szafki, foteliki itp.). Byłby to tzw. wydatek niekwalifikowalny.

Kto może aplikować o wsparcie?

O wparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 może aplikować przedszkola i dyrektor szkoły, w której działają oddziały przedszkolne.

Aplikować mogą zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne.

Do kogo i kiedy złożyć wniosek?

Nabór do programu przebiega dwustopniowo:

1. Dyrektor przedszkola, dyrektor szkoły, w której działają oddziały przedszkolne oraz osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego składa wniosek do organu prowadzącego daną placówkę, czyli do gminy, fundacji lub stowarzyszenia, która prowadzi daną placówkę lub osoby fizycznej, w terminie do 31 października 2024 lub 2025 roku. Formularze wniosków będą dostępne na stronie internetowej MEiN i kuratorów oświaty we wrześniu po ogłoszeniu naboru.
  2. Organ prowadzący placówkę - w terminie do 20 listopada - składa wniosek bezpośrednio do wojewody właściwego terytorialnie dla siedziby placówki. Formularz dla organu prowadzącego również będzie dostępny na stronie internetowej MEiN i kuratorów oświaty we wrześniu po ogłoszeniu naboru.

Co jest brane pod uwagę przy ocenie wniosków o wsparcie finansowe?

Przy ocenie wniosków brane są pod uwagę następujące czynniki:

1. aktualny stan księgozbioru placówek wychowania przedszkolnego;
  2. zgodność z celami programu planowanych przez placówki wychowania przedszkolnego działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci;
  3. zakres planowanych przez placówki wychowania przedszkolnego działań w obszarze współpracy ze środowiskiem lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.

Jak jest wysokość wsparcia?

Wysokość wsparcia zależy od liczby dzieci w danej placówce. Placówka, do której uczęszcza nie więcej niż 25 dzieci – otrzyma 1 500 zł, od 26 do 75 dzieci – 2 500 zł, więcej niż 75 dzieci – 3 000 zł.

Wsparcie finansowe z budżetu państwa zostanie udzielone pod warunkiem zapewnienia przez organ prowadzący placówkę wychowania przedszkolnego finansowego wkładu własnego w wysokości 20% kwoty kosztów realizacji zadania.

Zapamiętaj!

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.