• WSZYSTKIE
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nie każdy pracownik przedszkola dostanie trzynastkę za 2014 rok

    Wypłacenie nienależnej trzynastki lub jej błędne obliczenie może narazić przedszkole na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych, konieczność zapłacenia odsetek, a nawet pozew do sądu. Poniżej przytaczamy 15 przykładów, w których należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne i kiedy trzeba wstrzymać się z wypłatą.

Artykuły

  • Od 1 września 2015 r. obowiązek zapewnienia dowozu dzieci nie tylko do najbliższego przedszkola

    Gmina ma obowiązek zapewnić dowóz do placówki dziecku spełniającemu roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego, jeśli droga do niej przekracza 3 km. Obecnie gmina zapewnia transport do najbliższego przedszkola, od września nie musi być to najbliższa placówka.
  • 1,5-roczna nieobecność w trakcie stażu na wyższy stopień awansu bez konieczności jego powtórzenia

    Od 31 marca 2015 r. nieobecność nauczyciela w trakcie stażu trwająca dłużej niż rok i dotycząca korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem nie spowoduje konieczności przedłużenia stażu. O 6 miesięcy zostanie bowiem wydłużony okres dopuszczalnej nieobecności z tych przyczyn bez konsekwencji dla awansu zawodowego.
  • Po zimie konieczny przegląd budynku i terenu przedszkola

    Dyrektor powinien co najmniej raz w roku dokonać kontroli zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do przedszkola. Częstotliwość i terminy kontroli ustala w zależności od potrzeb. Taki przegląd warto przeprowadzić po zimie.
  • Czas zaplanować harmonogram pomocy psychologiczno-pedagogicznej na II kwartał 2015 roku

    Rekrutacja i ocena osiągnięć dzieci w ramach diagnozy przedszkolnej to czas na analizę i modyfikację form i zakresu udzielanej wychowankom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Konieczne zmiany, czy to w zakresie form, liczby godzin czy stanu zatrudnienia, trzeba do 30 kwietnia uwzględnić w arkuszu organizacji pracy.
  • Dyrektor wymierza kary nauczycielom lekceważącym wskazania dotyczące nadzoru pedagogicznego

    Dyrektor przedszkola ma różne możliwości zdyscyplinowania nauczyciela, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, począwszy od uwzględnienia tego w jego ocenie pracy, poprzez nieprzyznanie mu dodatku motywacyjnego, aż po pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
  • W marcu dyrektor przeprowadza pięć kontroli w ramach działań zarządczych

    Zgodnie z harmonogramem działań zarządczych w marcu dyrektor powinien przeprowadzić kontrole: dokumentacji wychowawczej, stanu technicznego przedszkola, zamówień publicznych, systematyczności prowadzenia obserwacji pedagogicznych oraz comiesięczną kontrolę kasową.
  • Dokumentacja procesu wychowania, kształcenia i opieki w przedszkolu pod kontrolą dyrektora

    Dyrektor powinien kontrolować, czy nauczyciel prawidłowo prowadzi obowiązkową dokumentację nauczania, wychowania i opieki określoną w przepisach oświatowych. Może on także zobligować nauczycieli do prowadzenia dodatkowej dokumentacji określonej w prawie wewnętrznym przedszkola.
  • Wgląd do obrazu z kamer w przedszkolu tylko dla osób uprawnionych

    Jeśli w przedszkolu stosowany jest monitoring, dyrektor jest zobowiązany do poinformowania o tym wszystkich pracowników placówki i rodziców dzieci. Szczegółowe zasady stosowania monitoringu powinny wynikać z przepisów wewnętrznych.
  • Zastępstwa koleżeńskie są niezgodne z prawem

    Przepisy oświatowe nie przewidują możliwości zastępowania nieobecnego nauczyciela przez innego pracownika wyłącznie na podstawie porozumienia obu tych osób. Godziny doraźnych zastępstw powinien ustalać dyrektor przedszkola i mogą być one realizowane jedynie za odpłatnością.
  • Praca w ramach dni otwartych nie zawsze bez rekompensaty

    Dyrektor może zobowiązać nauczycieli, by uczestniczyli w dniach otwartych przedszkola, pod warunkiem że odbędzie się to w ramach ich norm czasu pracy. Gdyby zaś miało się to odbyć w wolną sobotę, nauczycielowi należy zapewnić inny dzień wolny lub wypłacić odrębne wynagrodzenie.
  • Nie tylko zaświadczenie z urzędu gminy umożliwia zaliczenie pracy na roli do stażu pracy

    Brak zaświadczenia z urzędu gminy nie oznacza, że pracownik nie podwyższy swojego stażu i wysokości ustalanych na jego podstawie świadczeń. Są jeszcze inne możliwości potwierdzenia, że we wskazanych okresach pracownik świadczył pracę w gospodarstwie rolnym, ale inicjatywa należy tu do pracownika.
  • Nauczyciel na urlopach rodzicielskich może otrzymać dofinansowanie do studiów podyplomowych

    Fakt korzystania przez nauczyciela z urlopów związanych z rodzicielstwem nie może być wyłącznym powodem odmowy dofinansowania studiów podyplomowych. Co więcej, w zakresie dofinansowania nauczyciel przebywający na urlopie nie powinien być traktowany mniej korzystnie od pracownika, który z urlopu nie korzysta.
  • Nie można odmówić obniżenia czasu pracy pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego

    Dyrektor przedszkola musi uwzględnić wniosek pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego o obniżenie wymiaru zatrudnienia. Po złożeniu wniosku dyrektor nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z podwładnym. Ochrona trwa jednak tylko przez 12 miesięcy.
  • Jakie żądania rodziców musi wypełnić dyrektor w ramach zawartej umowy i opłat wnoszonych za przedszkole?

Aktualnie przeglądasz

marzec 2015 - Nr 7
Zarzadzanie przedszkolem nr 7 4AZ0007

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin