• WSZYSTKIE
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Zmiany prawne obowiązujące od 1 września 2015 r. w przedszkolu

Artykuły

  • „Ustawa rodzinna” – korzystne zmiany dla pracowników, nowe obowiązki dla pracodawców

    Od 1 stycznia 2016 r. dyrektor przedszkola będzie musiał na piśmie poinformować swoich pracowników o przysługujących im uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, a także zaakceptować wniosek pracownika o zmiany w rozkładzie i systemie czasu pracy. Zmienią się także zasady udzielania przerw na karmienie i korzystania z urlopów rodzicielskich.
  • Krótsze terminy przechowywania dokumentów w aktach osobowych pracownika

    Od 1 stycznia 2016 roku mają zostać wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy, które ograniczą czas i zakres archiwizowanych przez pracodawców dokumentów  zebranych w aktach osobowych. Przez 50 lat po ustaniu zatrudnienia będą przechowywane jedynie dokumenty gromadzone do celów emerytalno-rentowych.
  • Zmiany w umowach terminowych i na zastępstwo

    Już wkrótce umowy terminowe będzie można zawierać na okres do 33 miesięcy, a czwarta taka umowa będzie musiała być zawarta na czas nieokreślony. Ponadto w przypadku umów na czas określony i na zastępstwo wydłużony zostanie okres wypowiedzenia, który wyniesie tyle samo, co przy umowach bezterminowych.
  • Za 15 sierpnia pracownikowi niepedagogicznemu przysługuje dzień wolny

    Za święto przypadające 15 sierpnia (sobota) pracownicy niepedagogiczni muszą otrzymać inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Zasada ta nie dotyczy nauczycieli i dyrektorów przedszkoli publicznych.
  • Nie należy proponować pracy po pierwszym spotkaniu rekrutacyjnym

    Przed zatrudnieniem nauczyciela warto zorganizować trzy spotkania rekrutacyjne. Na pierwszym kandydat opowie o sobie i metodach pracy, które poleca. Na drugim przyszły pracownik powinien poprowadzić zajęcia z dziećmi, a na trzecim dyrektor omówi z nim przeprowadzony scenariusz.
  • Gmina musi zapewnić dziecku z odroczonym obowiązkiem szkolnym miejsce w przedszkolu

    Dziecko z odroczonym obowiązkiem szkolnym nie musi zostać przyjęte do dotychczas uczęszczanego przedszkola. Gmina może wskazać także inną placówkę. Jeżeli przyjęcie dziecka wymaga przeprowadzenia zmian organizacyjnych powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego.
  • Nowy rok szkolny – wyznaczenie celów wraz z ich miernikami

    Dyrektor we współpracy z kadrą pedagogiczną powinien wyznaczyć cele przynajmniej w rocznej perspektywie wraz z miernikami, które umożliwiają dokonanie oceny, czy zostały one zrealizowane. Mierniki nie są w żadnym stopniu uniwersalne, każdy z nich musi być dostosowany do wyznaczonego celu.
  • Umowę o wykonanie napraw w przedszkolu zawiera organ prowadzący

    Zakres wykonywanych napraw, termin ich rozpoczęcia i zakończenia, wynagrodzenie wykonawcy, możliwość odstąpienia od umowy, sposób informowania i występowania o zgodę na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcami. To tylko część informacji, które należy zawrzeć w umowie z firmą wykonującą remont w przedszkolu, tak by skutecznie zabezpieczyć interesy organu prowadzącego.
  • Przedszkole niepubliczne może działać bez dwóch organów

    W przedszkolu niepublicznym nie muszą być powołane rada pedagogiczna i rada rodziców. Ich ustanowienie jest uzależnione od woli osoby prowadzącej placówkę. Jeżeli jednak zostaną powołane, należy to zapisać w statucie przedszkola.
  • Zajęcia specjalistyczne organizowane po czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej

    Zajęcia rewalidacyjne oraz inne zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą się odbywać wyłącznie po godzinach przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Tygodniowy wymiar tych zajęć powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb wychowanków.
  • Przedszkola w szkołach podstawowych jedynie na pierwszej kondygnacji budynku

    Od 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Od tego dnia sala do zajęć dydaktycznych i inne pomieszczenia przeznaczone do celów prowadzenia przedszkola muszą być usytuowane na parterze.
  • Dodatek funkcyjny nie zawsze w pełnej wysokości w pensji urlopowej

    Dodatek funkcyjny może zwiększyć pensję urlopową nauczyciela, zarówno gdy składnik ten był przyznany przez cały rok szkolny, jak i krótszy okres. W pierwszym przypadku wlicza się go w wartości stałej, w drugim – w uśrednionej. Niezależnie od tych zasad, zapisy regulaminu wynagradzania mogą pozbawić nauczyciela dodatku w czasie urlopu.
  • Gmina zapłaci za swojego mieszkańca

    Gmina ponosi koszty wychowania przedszkolnego dzieci będących jej mieszkańcami nawet w sytuacji uczęszczania do placówki poza jej obszarem. Fakt posiadania wolnych miejsc w przedszkolu w danej gminie nie ma w tym wypadku znaczenia.
  • Nauczyciel może przerwać urlop zdrowotny na swój wniosek

    Nauczyciel za zgodą dyrektora i lekarza może przerwać urlop zdrowotny. Przed powrotem do przedszkola dyrektor musi skierować go na badania kontrolne w celu potwierdzenia zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku.
  • Wyższy stopień awansu zawodowego – wyższe wynagrodzenie od września

    Jeżeli nauczyciel złożył wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego/egzaminacyjnego na wyższy stopień awansu do 30 czerwca – wówczas przeszeregowanie płacowe następuje od 1 września. Gdy złoży go w drugim terminie – do 31 października, zmiana pensji nastąpi dopiero od 1 stycznia 2016 r.
  • Nagrodę jubileuszową należy wypłacić w dniu nabycia do niej prawa

    Nie ma podstaw prawnych, aby wstrzymywać się z wypłatą nagrody jubileuszowej do terminu przelewu wynagrodzenia za pracę. Należy ją wypłacić w dniu nabycia do niej prawa, chyba że jest to dzień wolny od pracy, wtedy wypłaty dokonuje się w następnym dniu roboczym.
  • Obowiązkowa przerwa między zdobywaniem stopni awansu nie musi być czynnie przepracowana

    Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim czy wychowawczym zalicza się do obowiązkowej przerwy między uzyskaniem jednego stopnia awansu zawodowego a rozpoczęciem stażu na kolejny stopień. Przerwa między stopniami nie musi być czynnie przepracowana.
  • Kalendarz przedszkolny na drugie półrocze 2015 roku

Aktualnie przeglądasz

lipiec 2015 - Nr 11
Nr 11 - lipiec 2015

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin