• Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych już tylko przez rok

Od 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Od tego momentu pracownicy przedszkola staną się pracownikami zespołu i zespół przejmie także ich dokumentację pracowniczą. Nie dojdzie w tym wypadku do rozwiązania dotychczasowych i nawiązania nowych stosunków pracy.
  • Papierowe zwolnienia lekarskie jeszcze przez 2 lata i 5 miesięcy

Już wkrótce będą obowiązywać e-zwolnienia. Zamiast wypisywania druku lekarz prześle informację do ZUS oraz pracodawcy drogą elektroniczną. Okres przejściowy, w czasie którego będą obowiązywać tradycyjne – papierowe zwolnienia i e-zwolnienia, trwać będzie jednak jeszcze do końca 2017 roku.
  • Podział zadań w ramach ewaluacji wewnętrznej na rok szkolny 2015/2016

• 3 obowiązkowe punkty w sprawozdaniu z nadzoru pedagogicznego

Do 31 sierpnia dyrektor musi przedstawić radzie pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Powinny się odnosić do 3 form nadzoru: ewaluacji wewnętrznej, kontroli oraz wspomagania nauczycieli.
  • Identyfikacja ryzyka planowanych działań pozwala uniknąć marnotrawstwa środków

Standardy kontroli zarządczej wymagają, aby nie rzadziej niż raz w roku dokonać identyfikacji ryzyka w odniesieniu do wyznaczonych celów i zadań. Proces ten powinien być dokumentowany. W identyfikacji ryzyka należy wykorzystać ustalenia ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej, wyniki ocen i kontroli.
  • Dyrektor powinien przygotować dokumenty, zgody, które wymagają podpisu rodziców

Przed rozpoczęciem zajęć w nowych grupach dyrektor powinien odebrać od rodziców 20 zgód i oświadczeń. Bez nich w razie wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia trudno mu będzie udowodnić, że dołożył należytej staranności przy zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom.
  • Organ prowadzący ustala pensum w grupach mieszanych z 6-latkami

Organ prowadzący ustali w trybie uchwały pensum dla nauczycieli w grupach mieszanych w wysokości 25 godzin tygodniowo, jeżeli w oddziale jest więcej 5-latków, a w wymiarze 22 godzin, jeśli liczniejsze są 6-latki. Od pensum zależy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz doraźne zastępstwa.
  • Symptomy ryzyka dysleksji można zaobserwować już u dzieci w wieku przedszkolnym

Rozpoznanie ryzyka specyficznych trudności w uczeniu się jest obligatoryjnym zadaniem nauczycieli klas I–III. Jednak już w przedszkolu można dostrzec symptomy ryzyka zagrożenia dysleksją. Gdy nauczyciel zaobserwuje pewne deficyty w rozwoju dziecka, powinien podjąć odpowiednie działania korekcyjno-kompensacyjne.
  • 3 przyczyny przesunięcia terminu urlopu nauczyciela

Mimo planu urlopowego wypoczynek nauczyciela może ulec przesunięciu na inny termin, ale tylko w 3 przypadkach. Zwykle wiąże się to z koniecznością jego udzielenia w trakcie roku szkolnego, a wówczas dyrektor ma 4 możliwości zapewnienia ciągłości pracy placówki mimo nieobecności nauczyciela.
  • Okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia nie wlicza się do stażu pracy

Przepisy ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie dają podstaw do zaliczania okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego po zakończeniu stosunku pracy, do stażu pracy.
  • W niektórych przypadkach możliwa zmiana warunków pracy po dłuższej nieobecności nauczyciela

Nauczyciel po nieobecności w pracy powinien być do niej dopuszczony na takich samych warunkach, na jakich wykonywał ją przed tym okresem. Jednak czasem w przedszkolu nie ma wolnych godzin dla powracającego pracownika. Sprawdź, kiedy dyrektor może zmienić warunki zatrudnienia lub wypowiedzieć stosunek pracy tak, by było to zgodnie z prawem.
  • Nie każda działalność jest zabroniona w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia

W okresie urlopu zdrowotnego nauczyciel nie może podejmować działalności o charakterze zarobkowym – zarówno w ramach dotychczasowego, jak i nowego stosunku pracy, a także innych form działalności. Naruszenie zakazu skutkuje odwołaniem z urlopu.

sierpień 2015 - Nr 12
Zarzadzanie przedszkolem nr 12 4AZ0012