• Do 15 września dyrektor musi przedstawić radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego

Dyrektor w planie nadzoru pedagogicznego powinien uwzględnić wyniki i wnioski z ewaluacji wewnętrznej oraz przeprowadzanych kontroli w minionym roku szkolnym. Należy także ocenić, jakie efekty przyniosło wspomaganie nauczycieli, i w razie potrzeby zmienić strategie działania. Przeczytaj aktualny artykuł: Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola na rok szkolny 2023/2024

• Od 1 września 2015 r. nowe wymogi żywienia dzieci w przedszkolu

Jeśli podmioty zajmujące się m.in. dostarczaniem posiłków do przedszkola nie będą przestrzegać nowych regulacji, dyrektor może z nimi rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia i odszkodowania. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna może na nich nałożyć karę pieniężną w wysokości od 1.000 do 5.000 zł.
  • Od 2016 roku 1 tys. zł miesięcznie dla rodzin, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od przyszłego roku wejdzie w życie prawo, które przewiduje wypłatę 1.000 zł netto miesięcznie przez rok dla rodzin, którym urodziło się dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego. Dotyczy to np. bezrobotnych, studentów czy też zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
  • Rok szkolny 2015/2016 bez podwyżek dla nauczycieli

W opublikowanym rozporządzeniu w sprawie wynagrodzeń nauczycieli utrzymano stawki wynagrodzenia zasadniczego z września 2014 roku. Wyniosą one od 1.513 do 3.109 zł. Ostatnie podwyżki nastąpiły w 2012 roku.
  • RPD apeluje o zmiany zasad przesłuchiwania dzieci w toku postępowania dyscyplinarnego nauczycieli

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka konieczna jest zmiana przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego nauczycieli, ponieważ obecne regulacje nie zabezpieczają dostatecznie interesów dzieci.
  • Minimalne wynagrodzenie w 2016 roku wyniesie 1.850 zł

Z początkiem nowego roku płaca minimalna wzrośnie o 100 zł, co oznacza obowiązek zapewnienia pensji nie niższej niż 1.850 zł brutto pracownikom zatrudnionym na pełen etat.
  • Budowa planu nadzoru pedagogicznego

• Dyrektor powinien powołać zespół do spraw identyfikacji ryzyka

Wytyczne wskazują minimum jedno zebranie zespołu w roku przeprowadzone w celu identyfikacji ryzyka. Na samym początku działania zespół powinien wybrać techniki rozpoznawania ryzyka, według których będzie pracował.
  • Już od 5 miesięcy obowiązują nowe zasady przedłużania stażu nauczycieli

Od 31 marca 2015 r. obowiązują nowe regulacje, które precyzują, kiedy staż może być przedłużony nie więcej niż o rok, a kiedy możliwe jest jego przedłużenie nawet o półtora roku. Po powrocie nauczyciela do pracy dyrektor powinien pisemnie poinformować go o nowym terminie zakończenia stażu.
  • Wynajmowanie pomieszczeń przedszkolnych na specjalnych warunkach

O możliwości wynajmu pomieszczeń przedszkola decyduje organ prowadzący. To on ustala zasady wynajmu, opłaty z tego tytułu i inne kwestie z tym związane w stosownej uchwale. Dyrektor może wynająć pomieszczenia przedszkola tylko wówczas, gdy posiada stosowne pełnomocnictwo lub został ustalony trwały zarząd.
  • Zatrudnienie specjalistów możliwe również w trakcie roku szkolnego

Zatrudnianie nauczycieli wspomagających, specjalistów oraz osób niebędących nauczycielami do prowadzenia zajęć może okazać się konieczne w trakcie roku szkolnego. Dyrektor musi wówczas uzyskać zgodę organu prowadzącego, który decyduje także o wymiarze czasu pracy nowo zatrudnianych osób.
  • Realizacja podstawy programowej w przedszkolu z uwzględnieniem zasady 1/5 czasu

W czasie monitorowania realizacji podstawy programowej należy zwrócić uwagę, czy nauczyciele zachowują proporcje względem różnych aktywności. Od 1 wrześ­nia w 1/5 czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczne w rozliczeniu tygodniowym w grupie 5-latków należy uwzględnić zabawy z językiem obcym.
  • Dyrektor nie może wymagać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego wyleczenie dziecka

Bardzo często w przedszkolach stosuje się wymóg przedłożenia przez rodziców dziecka, które przebyło chorobę zakaźną, zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego wyleczenie. Wymaganie takiego dokumentu nie ma jednak żadnej podstawy prawnej.
  • Specjalna dieta dla dziecka może kosztować rodzica więcej niż zwykła stawka żywieniowa

Opłata za wyżywienie jest jednakowa dla wszystkich dzieci. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy wychowanek wymaga specjalnej diety, ale tylko wówczas jeśli koszt surowców odrębnych posiłków jest wyższy niż dla pozostałych przedszkolaków.
  • Na badania psychiatryczne kieruje lekarz medycyny pracy

Gdy dyrektor zauważy znamiona schorzeń psychicznych u nauczyciela, powinien niezwłocznie skierować go na profilaktyczne badanie lekarskie. Jedynie lekarz medycyny pracy może zlecić specjalistyczne badania. Dyrektor może jednak w skierowaniu wskazać na niepokojące zachowanie pracownika i w ten sposób zasugerować lekarzowi wykonanie dodatkowych badań.
  • 14 października – nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej to czas nagradzania nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Szczegółowe zasady i warunki przyznawania nagród określa organ prowadzący przedszkole w stosownej uchwale. We wrześniu dyrektor powinien przedstawić je na zebraniu z nauczycielami.
  • Bez zgody pracownika trudno odzyskać nadpłaconą pensję

Dyrektor nie może bez zgody nauczyciela potrącić nienależnie wypłaconego mu wynagrodzenia. Gdy jednak nauczyciel nie będzie chciał oddać nadpłaconej kwoty, pracodawca ma prawo wystąpić do sądu cywilnego z roszczeniem o jej zwrot.

wrzesień 2015 - Nr 13
Zarzadzanie przedszkolem nr 13 4AZ0013