• Zmiana przepisów o terminowych umowach o pracę nakłada na dyrektora nowe obowiązki

Zmiany w prawie pracy, które wchodzą w życie 22 lutego 2016 r., wprowadzają nowe limity w zawieraniu umów na czas okreś­lony, nakładają na pracodawców nowe obowiązki informacyjne oraz określają przepisy przejściowe, jakie należy stosować przy wypowiadaniu umów zawartych przed nowelizacją. Zmiany dotyczą także trwających umów o pracę – dlatego w niektórych przypadkach dyrektor musi przygotować aneksy.

• Od 1 marca zacieśnienie współpracy z Państwową Strażą Pożarną

Dnia 1 marca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki innych właściwych służb mogą wspierać system oświaty w działaniach służących podnoszeniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w tym w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
  • Uznanie zasadności zastrzeżeń do oceny z ewaluacji wymaga wskazania rażących nieprawidłowości

Dyrektor zgłaszający zastrzeżenia do raportu z ewaluacji musi liczyć się z tym, że uznanie ich zasadności wymaga silnej argumentacji i uzasadnienia. Zmiana oceny jest możliwa, jeżeli stwierdzone zostaną rażące nieprawidłowości przy przeprowadzaniu ewaluacji lub w formie i treści sporządzonego w jej wyniku raportu.
  • Dokumentację kontroli zarządczej należy przechowywać tak długo, jak długo jest przydatna

Zasady przechowywania dokumentacji kontroli zarządczej w przedszkolu nie są regulowane przepisami prawa. Dokumentacja powinna być przechowywana tak długo, jak długo jest obowiązująca, aktualna i istotna.
  • Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej można sporządzić na uproszczonym wzorze dokumentu

Organ prowadzący może zobowiązać dyrektora przedszkola do złożenia oświadczenia o stanie kontroli zarządczej, mimo że prawo nie przewiduje takiego obowiązku. Jeżeli samorząd nie określił wzoru oświadczenia, dyrektor powinien posłużyć się wzorem oświadczenia określonym przez ministra finansów.
  • Dowolne wykorzystywanie prac plastycznych dzieci może zakończyć się procesem sądowym

Sposób postępowania z pracami plastycznymi dzieci powinien być uzależniony od zakresu planowanego ich wykorzystania. W niektórych przypadkach przedszkole musi uzys­kać zgodę rodziców na wykorzystanie prac, w przeciwnym razie rodzice będą mogli wystąpić z roszczeniami z zakresu prawa autorskiego.
  • 10 działań, które należy podjąć w przypadku zagrożenia realizacji podstawy programowej

Zdarza się, że mimo monitorowania realizacji podstawy programowej rocznego wychowania przedszkolnego jej realizacja staje się zagrożona. W takiej sytua­cji ważne jest jak najszybsze podjęcie działań korygujących. Poniżej opisujemy, jakie czynności powinien podjąć dyrektor przedszkola, aby niwelować ryzyko niezrealizowania podstawy już po wykryciu nieprawidłowości.
  • Zmniejszenie wymiaru zajęć z religii wymaga zgody władz kościelnych

Zmniejszenie wymiaru godzin zajęć religii w przedszkolu wymaga zgody biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych. Dotyczy to także przypadku, gdy o zmniejszenie liczby godzin występują rodzice.
  • Dzielenie dzieci na chore i zdrowe jest dopuszczalne tylko w szczególnych sytuacjach

Rodzice nie mogą żądać, by w przedszkolu wprowadzano podział na dzieci chore i zdrowe, co miałoby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Należy konsekwentnie egzekwować zakaz przyprowadzania do placówki dzieci chorych, a odseparowanie chorego od zdrowych stosować w wyjątkowych sytuacjach.
  • Dyrektor może wystąpić o zwrot wypłaconego dofinansowania na wypoczynek dzieci

Pracownik, który nie będąc uprawnionym do korzystania z ZFŚS, wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczenia i otrzymał je, wzbogacił się bez podstawy prawnej. W takim wypadku należy domagać się zwrotu tego świadczenia, również na drodze sądowej. Zwrot dotyczy także dofinansowania do wypoczynku dzieci. Niestety, odzyskanie środków jest w praktyce bardzo utrudnione.
  • Nauczycielka w ciąży może odmówić pracy z chorymi dziećmi

Nauczycielce w ciąży przysługuje ochrona przed nadmiernym wysiłkiem oraz czynnikami, które mogą w sposób negatywny wpłynąć na jej zdrowie. Dyrektor przedszkola musi liczyć się z tym, że jeżeli do przedszkola przyjęte zostaną chore dzieci – nauczycielka ma prawo odmówić wykonywania pracy.
  • Nieobecność nauczyciela na radzie pedagogicznej może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną

Nauczyciel, który bez usprawiedliwienia nie bierze udziału w posiedzeniu rady peda­gogicznej, narusza jeden z podstawowych obowiązków zawodowych. Za takie przewinienie może ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną.

luty 2016 - Nr 18
Zarzadzanie przedszkolem nr 18 4AZ0018