• 12 zasad indywidualizacji pracy z dzieckiem

Indywidualne różnice w rozwoju dziecka mogą sięgać od trzech do czterech lat. To sprawia, że w pracy z grupą nauczyciele nie mogą kierować się jednorodnym schematem postępowania. Konieczne jest zindywidualizowanie oddziaływań tak, by każde z dzieci miało szansę rozwijać osobisty potencjał, odpowiednio do własnych potrzeb i możliwości. Poznaj zatem zasady indywidualizacji pracy z dzieckiem.

• Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkola należy zastosować już w marcu 2016 r.

Obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku rozporządzenie wprowadza zasadnicze zmiany w zasadach przeprowadzania rekrutacji do publicznych przedszkoli. Dyrektor ma obowiązek zakończenia przyjmowania wniosków o przyjęcie dziecka w terminie do 31 marca, a postępowanie będzie przeprowadzała komisja w składzie określonym przez MEN.
  • Dyrektor przedszkola publicznego nie opracowuje regulaminu rekrutacji na rok szkolny 2016/2017

Przepisy określające zasady przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli publicznych nie zawierają podstawy prawnej do opracowania dokumentu o nazwie regulamin rekrutacji. Dyrektor przedszkola oraz organ prowadzący muszą postępować zgodnie z wytycznymi ustawy o systemie oświaty i aktów wykonawczych.
  • Nowe zasady postępowania w razie wypadku podczas wypoczynku

• Kontrola doraźna jest przeprowadzana z udziałem dyrektora przedszkola

Kontrola doraźna jest przeprowadzona, gdy zaistnieje potrzeba podjęcia działań nieprzewidzianych w planie nadzoru pedagogicznego. Mogą być to zarówno zgłoszenia rodziców, jak i potrzeba sprawdzenia wykonania zaleceń pokontrolnych. Dyrektor przedszkola ma jednak prawo nie zgodzić się z wnioskami wizytatora.
  • Nie każde niedopełnienie obowiązków jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych

W przypadku naruszenia dyscypliny finansów publicznych dyrektor przedszkola może zostać ukarany upomnieniem, naganą, karą pieniężną lub zakazem pełnienia funkcji. Naruszeniem jest jednak tylko takie niedopełnienie obowiązków, które faktycznie spowodowało zaistnienie negatywnego zdarzenia.
  • Pracownik nie przejmie uprawnień dyrektora za kontrolę zarządczą

Podstawowym elementem kontroli zarządczej w administracji publicznej jest odpowiedzialność każdego kierownika jednostki za wdrożenie i monitorowanie takich elementów kontroli zarządczej, aby jednostka osiągała wyznaczone jej cele. Służy temu podejmowanie optymalnych działań kierowniczych.
  • Katecheta może poinformować proboszcza o tym, że dziecko nie uczęszcza na religię

Katecheci mają prawo informować proboszczów o tym, że rodzice zrezygnowali z uczestniczenia dziecka w zajęciach z religii. Dotyczy to jednak wyłącznie członków Kościoła – w pozostałych przypadkach przekazywanie takich danych wymaga zgody rodziców lub opiekunów dziecka.
  • Duża absencja dzieci uzasadnia zamknięcie przedszkola lub okresową zmianę organizacji jego pracy

W przypadku obniżonej frekwencji, np. absencji chorobowych czy awarii, możliwe jest wprowadzenie okresowych zmian w organizacji pracy przedszkola. Decyzję o takim działaniu podejmuje organ prowadzący, a nie dyrektor przedszkola – samo­wolne podjęcie decyzji o zmianach pociąga za sobą konsekwencje służbowe.
  • Uprawnienia dyrektora mogą być delegowane w formie upoważnień dla konkretnych pracowników

Powierzenie zadań pracownikom często przyjmuje formę upoważnienia, które uprawnia do dokonywania określonych czynności w imieniu dyrektora przedszkola. Należy pamiętać, że upoważnienia muszą być aktualizowane po każdej zmianie personalnej na stanowisku dyrektora.
  • Po zimie należy skontrolować stan techniczny obiektów należących do przedszkola

O częstotliwości kontroli zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z przedszkola decyduje dyrektor. Przegląd techniczny warto przeprowadzić po zimie, a kontrola powinna objąć te miejsca, które ze względu na warunki atmosferyczne mogły ulec uszkodzeniom zagrażającym bezpieczeństwu.
  • 14 zasad postępowania w przypadku napadu padaczki u dziecka

Nauczyciel zobowiązany jest do natychmiastowego reagowania w przypadku wystąpienia ataku padaczki u wychowanka. Podstawowym działaniem jest natychmiastowe zapewnienie dziecku bezpieczeństwa oraz wezwanie pomocy. Poniżej wymieniamy 14 zasad postępowania w takiej sytuacji.
  • Za nieprawidłowości w utrzymaniu apteczek w przedszkolu grozi kara grzywny

Sanepid w ramach kontroli warunków higieny pracy w przedszkolu może sprawdzić zawartość apteczek. W przypadku uchybień na dyrektora przedszkola może zostać nałożona kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
  • W przedszkolu także należy zapewnić dzieciom możliwość leżakowania

Formalnie dyrektor przedszkola nie ma obowiązku organizowania leżakowania w ciągu dnia, jednak orzecznictwo wskazuje, że warunki pobytu w przedszkolu nie powinny być gorsze niż w innych formach wychowania przedszkolnego.
  • Błędy w wypłacie trzynastek mogą być korzystne dla pracowników

Czasami pomyłka pracownika działu kadr powoduje, że dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane jest w nieprawidłowej kwocie bądź z opóźnieniem. W takich sytuacjach korzyści zwykle osiąga pracownik, od którego trudno wyegzekwować zwrot nadpłaty, a w przypadku niedopłaty należy wypłacić odsetki.
  • Okres dopuszczalnej niezdolności nauczyciela do pracy zależy od podstawy zatrudnienia

O tym, jak długo nauczyciel przedszkola może chorować bez obawy o rozwiązanie stosunku pracy, decyduje podstawa jego zatrudnienia. Najdłuższy okres zwolnienia od pracy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
  • Informacja o wysokości przyznanych dodatków motywacyjnych nie musi być ujawniana

Nie ma podstaw prawnych do informowania całej rady pedagogicznej o wysokości przyznanych dodatków motywacyjnych. Dyrektor przedszkola informuje o przyznaniu dodatku tylko tych nauczycieli, którym dodatek został przyznany.

marzec 2016 - Nr 19
Zarzadzanie przedszkolem nr 19 4AZ0019