• Zakończenie stażu nauczyciela stażysty – zadania dyrektora przedszkola

Okres stażu nauczyciela stażysty upływa na ogół 31 maja. Następnie rozpoczyna się kolejny etap uzyskiwania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego: przygotowanie sprawozdania, uzyskanie oceny dorobku zawodowego, wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego oraz przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

• Ustawa o systemie oświaty doprecyzuje zasady dotowania przedszkoli niepublicznych

W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez organy kontrolne, samorządy i jednostki samorządu terytorialnego resort edukacji opracował projekt zmian w zakresie udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych placówkom oświatowym, niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego.
  • Resort pracy zapowiada nowe zasady zawierania umów o pracę

• Pierwsze spotkania adaptacyjne należy organizować już w maju

Czynności związane z przyjęciem do przedszkola nowych wychowanków należy rozpocząć tuż po zakończeniu rekrutacji. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta adaptacja pozwoli nie tylko rozpoznać potrzeby dzieci i ich rodziców, ale także ułatwi im pokonanie trudności związanych ze zmianą.
  • Odmowa podpisania arkusza pohospitacyjnego to niedopełnienie obowiązku nauczyciela

Nauczyciel ma obowiązek podpisania arkusza pohospitacyjnego. Jeżeli tego odmówi, należy ponownie zwrócić się o złożenie podpisu, tym razem w obecności świadka. Niepodpisanie dokumentów może być zakwalifikowane jako niedopełnienie obowiązków i może być podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
  • Ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej musi uwzględnić wnioski i zalecenia

Realizacja zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie ogranicza się do czynności organizacyjnych związanych z ustaleniem form i zakresu wsparcia udzielanego wychowankom. Równie ważna jest ocena jakości pracy przedszkola w tym zakresie i wykorzystanie jej wyników do rozwoju placówki.
  • Przepisy kancelaryjno-archiwalne trzeba uzgadniać z archiwami państwowymi

Dyrektor przedszkola ma obowiązek pisemnego zwrócenia się do Archiwum Państwowego z prośbą o zatwierdzenie zarządzenia w sprawie wprowadzenia przepisów kancelaryjno-archiwalnych. Uzgodnienia z Archiwum Państwowym wymaga także wprowadzanie zmian w tych przepisach.
  • 32 informacje, które dyrektor przedszkola musi udostępnić na wniosek

Ustawa o dostępie do informacji publicznej wskazuje, które informacje należy zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej, ale nie określa katalogu informacji, które należy udostępnić na wniosek. Dyrektor przedszkola ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na każdy wniosek o udostępnienie informacji, ale nie wszystkie dane powinny być ujawniane.
  • Nowe zasady organizowania wypoczynku nie dotyczą wycieczek i imprez

Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązują nowe zasady organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Nie dotyczą one jednak organizacji wycieczek przedszkolnych, ale znajdują zastosowanie, gdy przedszkole jest organizatorem stacjonarnego wypoczynku w okresie przerw w pracy przedszkola.
  • Złożenie odwołania od decyzji sanepidu pozwala uniknąć kary

Kontrola sanepidu może zakończyć się wydaniem zaleceń pokontrolnych, nakazem usunięcia uchybień, nałożeniem kary pieniężnej, a nawet nakazem zamknięcia przedszkola. Jeżeli dyrektor nie zgadza się z wnioskami pokontrolnymi i uważa, że kara jest niesłuszna, powinien złożyć odwołanie.
  • W prace zespołu powypadkowego można włączyć pracownika przedszkola

Jeżeli w składzie zespołu powypadkowego jako przedstawiciel pracowników uczestniczy pracownik, wystarczy, aby posiadał aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik bez dodatkowych kwalifikacji może zastępować jedynie społecznego inspektora pracy.

maj 2016 - Nr 21
Zarzadzanie przedszkolem nr 21 4AZ0021